Homeopatia: mikä se on ja toimii?

Homeopatia: mikä se on ja toimii?

Homeopatia on energian paranemisen järjestelmä, jossa käytetään vähäisiä määriä turvallisia, myrkyttömiä, luonnollisia aineita, jotka ovat peräisin kasvi-, eläin- ja mineraalikunnista ja jotka on jaettu "Similarsin lain" mukaisesti? Vanha periaate, joka tunnistaa kehon kyvyn parantaa itseään.

Sana "homeopatia" on peräisin kreikasta, ja se tarkoittaa yksinkertaisesti "kuten kärsimystä". Näin ollen homeopaatti kohtelee samanlaista. Kuka ei ole kuullut ajatuksesta käyttää "Koiran hiukset teitä?" Tai ei ole rokotettu?

Kun homeopatian perustaja Christian Samuel Hahnemann (1755-1843) kuoli, oli käytössä vain noin 100-korjaustoimenpiteitä. Nykypäivän homeopatialla on noin 2,000, josta voit valita henkisen, henkisen ja fyysisen oireesi oppaana. Näin ollen homeopatia on todellisuudessa "kokonaisvaltainen" lähestymistavassaan, ja itse asiassa se oli ensimmäinen kokonaisvaltainen hoito, jota on käytettävä ja tunnustettu maailmanlaajuisesti.

"Samankaltaisten lakien" mukaan aineet, jotka aiheuttavat taudin terveessä ihmisessä, tahtovat - pieninä määrinä - parantaa sairauden sairautta. Esimerkiksi homeopaatti käyttää pieniä määriä poison ivy, Rhus tox, jotta parannetaan myrkkyjäyyn vaikutuksia.

Jos homeopatia toimii, miksi en ole kuullut siitä?

Homeopaattiset periaatteet tulevat takaisin Hippokratesin ja muinaisen kreikkalaisten aikoihin, mutta vain 200 vuotta sitten saksalainen kielitieteilijä ja lääkäri, tohtori Samuel Hahnemann, panivat periaatteet käytäntöön.

Vaivautunut liian usein hyväksyttyyn tapaan käyttää huumeita suuressa määrin (kuulostaa tutulta, eikö?), Hahnemann testasi minuutteina erilaisia ​​aineita itselleen ja opiskelijoilleen ja osoitti, että samankaltainen laki, jota käsiteltiin Hippokrates oli todellakin todellisuus.

Hän aloitti hoitamalla ihmisiä näillä luonnollisilla aineilla, ja 1820illa homeopatia oli levinnyt koko Euroopassa. 1900issa noin 20-25 prosenttia kaikista lääkäreistä Yhdysvalloissa oli homeopaatteja. Chicago oli homeopatian maailman keskus. Siellä oli kaksikymmentäkaksi homeopaattista lääketieteellistä koulua ja yli sata homeopaattista sairaalaa.


Hanki viimeisin InnerSelfistä


Muutamia kuuluisia ihmisiä, jotka kannattivat homeopatiaa, olivat William James, Daniel Webster, John D. Rockefeller, Harriet Beecher Stowe, Louisa May Alcott ja William Cullen Bryant.

Eri poliittisten, taloudellisten ja yhteiskunnallisten muutosten takia homeopatia menetti asemansa Yhdysvalloissa, vaikka sitä harjoitetaan edelleen laajalti Brasiliassa, Meksikossa, Intiassa, Saksassa, Ranskassa ja Isossa-Britanniassa.

Esimerkiksi Ranskassa on viisi homeopaattista lääkäriä jokaista allopaattista (säännöllistä) lääkäriä varten, ja homeopatia on epäilemättä koko kansakunnan valintajärjestelmä.

Samoin Yhdistyneessä kuningaskunnassa Englanti Royal Family on henkilökohtaisesti käyttänyt ja vahvistanut homeopatiaa kolmelle sukupolvelle. Hänen Majesteettinsa, kuningatar Elizabeth, kuningatar äiti, on Britannian homeopaattisen yhdistyksen kuninkaallinen suojelija. Hänen tyttärensä, kuningatar Elizabeth, sanotaan koskaan matkustavan ilman hänen omaa homeopaattista ensiapupakkaustaan ​​hänen puolellaan.

Brittiläisen lääketieteellisen yhdistyksen illallinen 8issa tammikuussa 1985, prinssi Charles jolted ne, jotka kokoontuivat sanoen: "Ehdotan, että koko nykyaikaisen lääketieteen koko lumoava menestys on kuin Pisan kuuluisa torni. On pelottavaa, kuinka huumeista riippuvaisia ​​me kaikki olemme tulossa, ja kuinka helppoa lääkäreiden on määrätä heidät yleismaailmalliseksi panakealle meidän sairauksillemme. "

Viimeaikaiset tutkimukset yli 1,000in brittiläisistä harjoittajista, joita täydentävän lääketieteen instituutti suoritti, totesivat, että potilaiden määrä kääntyi vaihtoehtoisiin hoitomuotoihin, jotka kasvavat 15-prosentin vuosivauhdilla, ja 39-prosenttiosuus kasvoi homeopaatteja.

1977: ssa yli 86,000-henkilö oli osallistunut kuuden homeopaattisen sairaalan avohoidossa Yhdistyneen kuningaskunnan kansallisen terveyspalvelun alaisuuteen. Nyt, noin kaksikymmentä vuotta myöhemmin, kuka voi arvata sitä numeroa, joka saa homeopaattista hoitoa sekä lääkäreiltä että lääkäreiltä?

Vaikka Yhdysvalloissa homeopatia ei ole toistaiseksi toistanut vuosisadan vaihteessa levinnyttä yleistä suosiota, 1992in yllättävä raportti totesi, että jotkut 15-prosenttiosuudet amerikkalaisista vierailevat vaihtoehtoisilla terapeuteilla, joille he maksavat enemmän taskukustannuksia kuin ne tehdä tavanomaisille, perushoitoavustajille.

1995: ssa tämä luokka kasvoi 19-prosentilla, kun arvioitiin 1-prosenttiosuus väestöstä käyttäen homeopatiaa!

Miten homeopatia näkee sairauden?

Homeopaatti tarkastelee ihmisiä ihmisinä eikä sairauksina, ja käyttää korjaavia keinoja, jotka tukevat koko ihmistä eikä vain oireiden hoitoon.

Näin ollen oikean korjaustoimenpiteen tai korjaustoimenpiteiden määrittämiseksi homeopaasi kysyy hyvin konkreettisia kysymyksiä elämäsi kaikista näkökohdista sekä vanhempiesi ja isovanhempiesi sairaudesta.

Esimerkiksi jos sinulla on flunssa, homeopaatin on tiedettävä, milloin kellonaika tuntui paremmalta tai huonommalta, ruokahalusi tai janosi, yleinen mielialasi ja miten nukut. Tämä johtuu siitä, että toisin kuin ortodoksinen lääkehoito, homeopatiassa on 30-hoitoa 40-korjaustoimenpiteisiin, joita voi ajatella, kun sanot "Minulla on flunssa!"

Toisin sanoen sinua kohdellaan aina henkilökohtaisesti. . . ja erityisesti sairaus, toiseksi.

Eikö tämä ole oikeastaan ​​niin kuin aina halusit kohdella? Avain homeopaattisen hoidon korjaamiseen on harjoittajan tietämys erilaisista korjaustoimenpiteistä ja kyvystäsi liittää sairauden erityispiirteet.

Voitko hyötyä homeopatiasta?

Ehdottomasti kyllä! Homeopaattinen hoito on tarkoitettu kaikenikäisille. Koska se on järjestelmä, joka vahvistaa luonnollista immuunijärjestelmääsi, se on hyödyllinen terveille tai sairaille sekä ehkäisemiseen että parantamiseen.

Koska se herättää ja parantaa immuunijärjestelmää, siitä on tullut viime aikoina AIDS: n valossa (Acquired Immune Deficiency Syndrome).

Pohjalinja, homeopaattiset lääkkeet parantavat aina nopeasti, turvallisesti ja ilman hankalia ja vaarallisia sivuvaikutuksia ja todella maistuvat hyvältä! Tästä syystä heillä on arvaamaton arvo hoidettaessa lapsia, jotka usein pelkäävät lääkettä.

Miten "korjaustoimenpiteet" ja "huumeet" eroavat homeopatiassa?

Vaikka mitä tahansa ainetta voidaan käyttää homeopaattisesti, korjaustoimenpiteet ovat suurimmaksi osaksi peräisin luonnollisista aineista, jotka on jaoteltu pieniksi määriksi kehon luonnollisen puolustuksen stimuloimiseksi. Ne eivät peitä oireita. Vaikka krooninen sairaus voi kestää aikaa korjata, yleensä potilaat tuntevat olonsa paremmaksi heti ensimmäisen hoidon alkamisen jälkeen. Kun potilaan omat puolustuksensa ovat asianmukaisesti stimuloituja, terveys alkaa palata. Näin ollen homeopaattiset lääkkeet ovat täysin turvallisia.

Toisin kuin allopaattisilla lääkkeillä, jotka on annettu tarkoituksenaan tuhota tietty sairausorganismi, ja jotka voivat myös tuhota hyödyllisiä bakteereja ja aiheuttaa haitallisia sivuvaikutuksia, homeopaattiset lääkkeet eivät peitä itseään eikä tuhoaa tautia. Ne vain stimuloivat kehon reaktiota heittää pois rikoksentekijän ja koskaan luoda sivuvaikutuksia, kun he työskentelevät pikemminkin kuin immuunijärjestelmää vastaan.

Miten homeopatia osuu kokonaisvaltaiseen hoitoon?

Homeopaattinen hoito on olennainen osa kokonaisvaltaista hoitoa ja elämäntapaa, koska se tunnistaa tärkeän mielen, ruumiin ja hengen yhteyden. Se on täysin yhteensopiva ravintolisien kanssa: sekä suun kautta että laskimonsisäisesti: kiropraktiikka, akupunktio, liikunta, jooga ja muut "huumeettomat" muodot.

Exercpted luvalla
Hampton Roads Publishing Company,
http://hrpub.com

Artikkelin lähde

Homeopatia on yksinkertainen: pikaopas
esittäjä (t): R. Donald Papon, BA, D.Sc., D. Hom.

Papon, joka harjoittaa homeopaattia, demystifioi selvästi "homeopaattisen kotipakkauksen" sisällön. Usein kysyttyjä kysymyksiä käsittelevän luvun mukaisesti korjaustoimenpiteet järjestetään kehon alueittain; on myös osia kuumetta, miesten ja naisten häiriöitä, mielentiloja ja unihäiriöitä. Kätevä pohjamaali.

Info / tilauskirja

Author

R. Donald Papon, BA, D.Sc., D. Hom., On omistanut suuren osan aikuiselämästään opettamaan kokonaisvaltaista elämää, joka sisältää mielen, ruumiin ja hengen. Hän sai jatko-opinnot kokonaisvaltaiseen terveyteen, ravitsemukseen ja hänen homeopaattisen lääketieteen tohtoriinsa Institutum Internationale Homeopatiasta Meksikossa 1983issa. Hän on toiminut täydentävänä opettajana New Schoolissa, Hunter Collegeissa ja Brooklyn Collegeissa sekä konsultoivana homeopaattina, jossa on yksityisiä käytäntöjä New Yorkissa ja Floridassa lähes kahden vuosikymmenen ajan.

Liittyvät kirjat

{AmazonWS: searchindex = Kirjat, hakusanat = homeopatian; maxresults = 3}

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

seuraa InnerSelfia

facebook-kuvakeTwitter-kuvakeRSS-kuvake

Hanki uusimmat sähköpostitse

{Emailcloak = off}

TOIMITTAJAT

InnerSelf-uutiskirje: syyskuu 20, 2020
by InnerSelfin henkilökunta
Tämän viikon uutiskirjeen teema voidaan tiivistää "voit tehdä sen" tai tarkemmin "voimme tehdä sen!". Tämä on toinen tapa sanoa "sinulla / meillä on valta tehdä muutos". Kuva ...
Mikä toimii minulle: "Voin tehdä sen!"
by Marie T. Russell, InnerSelf
Syy, miksi jaan "mikä toimii minulle", on se, että se voi toimia myös sinulle. Jos en täsmälleen tapaan, jolla teen sen, koska olemme kaikki ainutlaatuisia, jonkinlainen asenteen tai menetelmän vaihtelu voi hyvinkin olla jotain…
InnerSelf-uutiskirje: syyskuu 6, 2020
by InnerSelfin henkilökunta
Näemme elämän havainnointilinssimme kautta. Stephen R. Covey kirjoitti: "Me näemme maailman, ei sellaisenaan, vaan sellaisena kuin olemme - - tai sellaisena kuin meillä on edellytykset nähdä se." Joten tällä viikolla katsomme joitain…
InnerSelf-uutiskirje: Elokuu 30, 2020
by InnerSelfin henkilökunta
Tiet, joilla tänään matkustamme, ovat yhtä vanhoja kuin aikoina, mutta ovat meille uusia. Kokemuksemme ovat yhtä vanhoja kuin ajat, mutta ne ovat myös uusia meille. Sama pätee myös…
Kun totuus on niin kauheaa, että se sattuu, toimi
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Kaikkien näinä päivinä tapahtuvien kauhujen keskellä minua inspiroivat loistavat toivonsäteet. Tavalliset ihmiset puolustavat sitä, mikä on oikein (ja väärää vastaan). Baseball-pelaajat,…