Kuka on se paljastettu mies? On aika vapauttaa maskuliinisuus

Kuka on tuo paljastettu mies? On aika vapauttaa maskuliinisuus
Kuva Gerd Altmann

Kävin äskettäin paikallisessa rautakaupassani, jossa oven kyltti kertoi, että naamiot ja sosiaalinen etäisyys vaaditaan. Koska täytin mielelläni tämän vaatimuksen, tunsin olevani pätevä astumaan sisään ostamaan tarvitsemani wc-mäntä.

Sisällä huomasin, että vaikka suurin osa asiakkaista oli naamioitu, kaikki eivät olleet. Jotkut käyttivät naamioita leukallaan, ja joillakin ei ollut lainkaan naamioita. Ja tässä erityisessä tilanteessa huomasin jotain muuta: Kaikki vaatimustenvastaiset asiakkaat olivat miehiä.

Tämä yksinkertainen havainto johti minuun paljon suurempiin kysymyksiin. Mitä miehet ja maskuliinisuus synnyttävät laiminlyöntejä tällaisiin yksinkertaisiin mutta välillisiin pyyntöihin? Miksi jotkut miehet kokevat maskin käyttämistä epäinhimilliseksi? Miksi miehet vakuuttavat itsensä siitä, että ampuma-aseilla esiintyminen äänestyspaikoissa on miehekästä? Mikä antaa tarpeen hallita, pelotella ja toimia vihalla ja aggressiivisuudella?

Onko miehuus valtaa ja hallintaa?

Psykologina, jonka erikoisalana on miesten hoitaminen, uskon, että monien kohtaamiemme uhkien takana on näkymätön, vaarallinen, toimintahäiriöinen ja jatkuva usko siihen, että miehuus on valtaa ja hallintaa. Näitä uskomuksia siitä, mitä tarkoittaa olla mies, kutsun "rajoitetuksi maskuliinisuudeksi".

Miehet, jotka elävät suljetussa maskuliinisuudessa, poistavat aateliston roolistaan ​​palveluntarjoajina ja suojelijoina näyttämällä näitä rooleja murrosiässä ja uhmakkaasti. Ja kun näistä rooleista puuttuu myötätuntoa ja yhteydenpitoa, niistä tulee suorastaan ​​ruma.

Pyysin yhtä miespotilaistani selittämään pysyvää vitrioliaan poliittisille johtajille. Hänen vastauksensa oli: "Koska he kertovat minulle, mitä tehdä."

”Kuten mitä?”, Kysyin.


 Hanki viimeisin InnerSelfistä


Hän vastasi, että hänellä oli oikeus saada COVID-19 ja "riski on minun vastuullani eikä hallituksen omalla lainsäädännöllä".

Tämä yksimielinen ja "vain minä" -näkymä on nuorekas, vanhentunut ja kutistuvassa maailmassa uhka kaikkien fyysiselle ja henkiselle hyvinvoinnille.

On aika vapauttaa maskuliinisuus

Jos rajoitettu maskuliinisuus rajoittaa tiukasti miesten sukupuoliroolien määrää, niin uudella mieskoodilla, jota kutsutaan "vapauttavaksi maskuliinisuudeksi", on valta vapauttaa miesten kaikki mahdollisuudet.

Maskuliinisuuden vapauttamisella on kaksi olennaista käsitystä:

  1. Myötätunto itseä ja muita kohtaan on luonnollinen ja välttämätön ihmisen ominaisuus, jonka miesten on palautettava maskuliiniseksi piirteeksi.
  2. Elämän ylläpitämiseksi ihmisten ja luonnon yhdistäminen edellyttää anteliaisuutta, keskinäistä yhteistyötä ja luovaa näkemystä.

Otetaan esimerkkinä Allen: Allen aloitti hoidon toipumaan erityisen vaikeasta avioerosta. Hän käytti tätä aikaa haastamaan monia näkymättömiä ihmissääntöjä, jotka rajoittivat hänen elämäänsä ja loukkaavat tärkeitä suhteita. Allen heräsi tajuamaan, että hänellä oli lujasti ”vain minä” -näkymä maailmasta.

Ajan myötä Allen sopi, että myötätuntoisemmaksi ja myötätuntoisemmaksi mieheksi tuleminen omisti arvoa. ”Voin katsoa taaksepäin ja nähdä, kuinka itseni imeytyminen sai muut tuntemaan itsensä vähemmän tärkeiksi. Myötätunnon puuttumiseni satuttaa rakastettaviani. "

Muutama viikko myöhemmin Allen kertoi lukeneensa tarinan naisesta, joka tarvitsi pyörätuolia, koska joku oli varastanut hänen ja hänellä ei ollut varaa uuteen.

"Joten seurasin hänet ja soitin hänelle", Allen sanoi. ”Sanoin hänelle, että halusin maksaa hänen pyörätuolistaan ​​ja toimittaa sen hänen huoneistoonsa. Hän oli sanaton ja alkoi itkeä. "

"Mikä hieno asia tehdä, Allen. Mikä motivoi sinua? " Kysyin.

 Allen sanoi: "Hän tarvitsi pyörätuolia enemmän kuin minä rahaa."

Allen toimi myötätuntoisesti tekemällä toimia, jotka tunnistivat ja vähentivät kärsimystä. Hän ymmärsi elämämme yhteenliittämisen ja sitoutui tekemään tämän naisen elämästä hieman parempaa. Nyt Allen identifioi itsensä myötätuntoiseksi mieheksi, joka on palauttanut myötätunnon maskuliiniseksi piirteeksi.

Myötätunnon vapauttaminen tässä jakavassa maailmassa

Saatat olla kiinnostunut tietämään, että poistuin rautakaupasta uudella männällä ja syvällä kiitollisuudella kaikille naamareita käyttäville miehille ja naisille. Ja tunsin surua kärsimyksistä, joita kaikki paljastamattomat ja suljetut miehet luovat.

Upouusi viiden dollarin mäntäni ei voi vapauttaa myötätuntoa tässä jakavassa maailmassa ... mutta sinä ja minä voimme.

© 2020 Edward M.Adams.

Kirja tämän kirjoittajan mukaan

Maskuliinisuuden keksiminen uudelleen: myötätunnon ja yhteyden vapauttava voima
kirjoittaneet Edward M. Adams ja Ed Frauenheim

Maskuliinisuuden uudelleen keksiminen: Myötätunnon ja yhteyden vapauttava voima, kirjoittanut Edward M. Adams ja Ed FrauenheimTämä kirja osoittaa toiveikkaita tarinoita miehistä, jotka ovat vapautuneet rajoitetun maskuliinisuuden rajoista, haastatteluista sekä johtajien että jokapäiväisten miesten kanssa, ja käytännön harjoituksia. myötätunto, yhteys ja sitoutuminen. Miehet löytävät tapan olla terveellisiä, harmonisia suhteita kotona, työssä ja muualla maailmassa.

Jos haluat lisätietoja tai tilata tämän kirjan, Klikkaa tästä. (Saatavana myös Kindle-julkaisuna ja äänikirjana.)

Toinen tämän kirjoittajan kirja: Tulossa onnellisemmaksi mieheksi

kirjailijasta

Tohtori Ed Adams, toisena kirjoittajana maskuliinisuus: myötätunnon ja yhteyden vapauttava voimaTohtori Ed Adams, tekijä Maskuliinisuuden keksiminen uudelleen: myötätunnon ja yhteyden vapauttava voima, on yksityislääkärin lisensoitu psykologi, joka on hoitanut miehiä henkilökohtaisessa ja ryhmähoidossa yli 1990 vuoden ajan. Hän on Yhdysvaltain psykologisen yhdistyksen miesten ja maskuliinisuuden psykologisen tutkimuksen seuran entinen presidentti ja perusti vuonna XNUMX Miehet mentoroivat miehiä (M3), voittoa tavoittelematon järjestö New Jerseyssä, jonka tarkoituksena on auttaa miehiä elämään suurempaa ja merkityksellisempää elämää. Hän on myös ammattitaiteilija. https://www.reinventingmasculinity.com/ 

Video / Esitys: Positiivinen maskuliinisuus vs. "T.hapan maskuliinisuus "Dr. Edward M. Adamsin kanssa

Tukea hyvää työtä!
enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

seuraa InnerSelfia

facebook-kuvakeTwitter-kuvakeRSS-kuvake

 Hanki uusimmat sähköpostitse

{Emailcloak = off}

TOIMITTAJAT

InnerSelf-uutiskirje: marraskuu 29, 2020
by InnerSelfin henkilökunta
Tällä viikolla keskitymme näkemään asiat toisin ... katsomaan toisesta näkökulmasta, avoimella mielellä ja avoimella sydämellä.
Miksi minun pitäisi jättää huomiotta COVID-19 ja miksi en
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Vaimoni Marie ja minä olemme sekapari. Hän on kanadalainen ja minä amerikkalainen. Viimeiset 15 vuotta olemme viettäneet talvemme Floridassa ja kesämme Nova Scotiassa.
InnerSelf-uutiskirje: marraskuu 15, 2020
by InnerSelfin henkilökunta
Tällä viikolla pohdimme kysymystä: "minne mennään täältä?" Aivan kuten minkä tahansa siirtymisrituaalin kohdalla, olipa kyseessä valmistuminen, avioliitto, lapsen syntymä, keskeiset vaalit tai lapsen menettäminen (tai löytäminen)…
Amerikka: Vaunumme kiinnittäminen maailmalle ja tähdille
by Marie T Russell ja Robert Jennings, InnerSelf.com
No, Yhdysvaltain presidentinvaalit ovat nyt takanamme ja on aika tehdä tilannekatsaus. Meidän on löydettävä yhteinen kanta nuorten ja vanhojen, demokraattien ja republikaanien, liberaalien ja konservatiivien välillä, jotta voimme todella tehdä…
InnerSelf-uutiskirje: lokakuu 25, 2020
by InnerSelfin henkilökunta
InnerSelf-verkkosivuston "iskulause" tai alaotsikko on "Uudet asenteet - uudet mahdollisuudet", ja se on täsmälleen tämän viikon uutiskirjeen teema. Artikkeleidemme ja kirjoittajiemme tarkoituksena on…