Kolme naisfilosofia, jota et ole todennäköisesti koskaan kuullut suuren tietoisuuden kentällä

Kolme naisfilosofia, jota et ole todennäköisesti koskaan kuullut suuren tietoisuuden kentällä
Otetaan huomionosoitus kolme naista: Mary Calkins, May Sinclair ja Hilda Oakeley. Kaikki kolme filosofia kehittivät suuria 'idealistisia' tietoisuuden teorioita. Shutterstock

Pyydä ketään nimeämään filosofi, ja he nimeävät miehen todennäköisesti. Joten, käännetään huomion keskipiste kolme naista: Mary Calkins, May Sinclair ja Hilda Oakeley. He molemmat puolustivatidealismi”- ajatus siitä, että tietoisuus muodostaa tai jollain tavalla läpäisee maailmankaikkeuden, jossa elämme.

Suuret tietoisuusteoriat ovat trendissä tällä hetkellä. Ekologit, kuten Suzanne Simard, väittävät puut voivat “puhua”, ja filosofit, kuten Philip Goff, väittävät alkuainehiukkasia osoittavat tietoisuuden perusmuotoja. Nämä naiset tulee muistaa osana tätä kukkivaa perintettä.

Mary Calkins (1863-1930)

Kolme naisfilosofia, jota et ole todennäköisesti koskaan kuullut suuren tietoisuuden kentällä Mary Whiton Calkins, noin 1920. Notman-studio, Boston

Mary Calkins opiskeli psykologiaa ja filosofiaa Harvardissa. Vaikka Harvard suoritti väitöskirjansa vaatimukset, Harvard kieltäytyi myöntämästä sitä sukupuolensa vuoksi. Siitä huolimatta, Calkins antoi suuren panoksen filosofiaan, mukaan lukien hänen puolustuksensa idealismista 1907-kirja Filosofian pysyvät ongelmat.

Tänä aikana filosofit kuten Francis Herbert Bradley ja Josiah Royce väitti "ehdotonta idealismia" - ajatusta siitä, että maailmankaikkeus on kokemusta tai tietoisuutta, eräänlaista jättiläistä mieltä. Koska se sisältää kaiken, tätä tietoisuutta kutsutaan “Absoluutiksi”. Calkins hyväksyi Absoluuttisen idealismin, mutta esitti sille uuden, nelivaiheisen argumentin.

Ensinnäkin hän väittää, että on olemassa henkisiä, fyysisiä asioita. Monet filosofit hyväksyvät tämän. Esimerkiksi, "dualistit" Kuten Descartes usko, että mielemme ovat fysikaalisia aineita tai ominaisuuksia. Calkins väittää, että koemme suoraan henkisiä asioita: havainnot, mielikuvitukset, tunteet. Hän syytin harmaat aivomme eivät voi olla tunteitamme, joten niiden on oltava fyysisiä.

Toiseksi Calkins väittää, että mielenterveyteen liittyy aina itse. Missä tahansa mentaalista toimintaa on - tunne, unelma -, itse kokee kyseisen toiminnan. Hän tukee tätä käyttämällä ihmisten tietoisuuden kokemusta. Kun katson itseäsi, en löydä ”onnellisuutta” tai “surua” leijuvan. Sen sijaan minulla on nuo tunteet: minä itsekin, olen onnellinen tai surullinen.


Hanki viimeisin InnerSelfistä


Kolmanneksi hän väittää, että maailmankaikkeus on ”henkisen kautta ja läpi”. Kuinka tämä on mahdollista? Calkins väittää, että kivet ja kukat eivät ole tajuissaan kuin me, ne ovat ”tarkkailemattomia, hämmentyneitä, passiivisia”. Hänen väitteensä vetää Georgea Berkeleyn idealismi, joka korosti mielen roolia havainnoinnissa.

Jos kaikki korvat, jotka olet koskaan nähnyt, ovat mustia, uskot, että kaikki korvat ovat mustia. Samoin Calkins väitti, että tietoisina olentoina koemme vain mielenterveyden asioita: käsityksiä, ajatuksia, tunteita. Tietoisena olentona on mahdotonta kokea maailmaa ilman henkisiä juttuja: täysin tajuton ihminen ei koe mitään. Koska ihmiset kokevat vain mielenterveyden asioita, se antaa meille syyn uskoa, että siellä on vain mielenterveyden asioita. Calkins päättelee, että jos näin on, maailmankaikkeuden on oltava henkistä tavaraa: tietoisuutta.

Lopuksi, hänen itsensä aikaisemman päättelyn pohjalta, hän väittää, että koska maailmankaikkeus on henkistä tavaraa, se on myös minä. Calkinsille Absoluutti on maailmankokoinen, ääretön itse, joka on olemassa mini-selkämme rinnalla.

Toukokuu Sinclair (1863 – 1946)

Kolme naisfilosofia, jota et ole todennäköisesti koskaan kuullut suuren tietoisuuden kentällä Toukokuuta Sinclair oli saksanimi englantilaiselle kirjailijalle Mary Amelia St. Clairille. Anonyymi Wikimedia Commonsin kautta

Toukokuuta Sinclair,luettavissa oleva modernisti”, Tunnetaan parhaiten kirjailijana ja supersakettina. Hän kirjoitti kuitenkin myös filosofian ja 1922: n Uusi idealismi väittää ehdotonta idealismia ajan luonteesta.

Sinclairille aika koostuu jakamattomista hetkeistä, jotka ovat samanlaisia ​​kuin elokuvakelat tai varhainen liikevalokuva.

Jokaisessa yksittäisessä ruudussa on staattinen meri. Silti koko sarjassa aallot kaatuvat. Monet 20-luvun filosofit ajattelivat aikaa tällä tavalla.

Olettaen, että aika on kuin elokuvakela, Sinclair tarjoaa palapelin. Kuinka ajanhetket liittyvät toisiinsa? Miksi aika näyttää siirtyvän hetkestä toiseen? Hän väittää, ettei mikään ajoissa voi yhdistää näitä hetkiä yhteen. Ainoa tuo voima on tietoisuus.

Omasta sisäisestä kokemuksestasi tiedämme, että mielet voivat muistaa menneisyyden ja ennakoida tulevaisuutta. Tällä tavoin Sinclair väittää, että mielet liittyvät ”hetkessä hetkeksi”, menneisyydestä tulevaisuuteen. Ajan äärettömän ajan yhdistäminen vaatii äärettömän tietoisuuden: Absoluutin.

Hilda Oakeley (1867 – 1950)

Kolme naisfilosofia, jota et ole todennäköisesti koskaan kuullut suuren tietoisuuden kentällä Hilda Oakley. https://en.wikipedia.org

Hilda Oakeleylle ei myönnetty Oxford-tutkintoa suoritettuaan, koska hän oli nainen. Siitä huolimatta hän julkaisi kuusi filosofiakirjaa; ja opetti McGillissä, Manchesterissa ja King's College Lontoossa. Hän puolusti erilaista idealismia.

”Ontologiset” (todellisuuteen perustuvat) idealistit, kuten Calkins ja Sinclair, sanovat, että todellisuus on mielenterveyttä. Sitä vastoin ”episteemiset” (tietopohjaiset) idealistit sanovat, että tietoisuus tunkeutuu kaikkeen, mitä tiedämme todellisuudesta. Esimerkiksi, Immanuel Kant väitti, että havaitsemme asiat tilassa ja ajassa, mutta asiat sinänsä eivät välttämättä ole tilallisia tai ajallisia. Oakeley ihailee Kantin episteemistä idealismia, mutta on eri mieltä yksityiskohdista.

Kantia vastaan ​​Oakeley väittää, että aika on todellinen piirre maailmassa. Hänen 1928-tutkimus persoonallisuusfilosofiassa perustelee tätä näkemystä ihmisen aikakokemuksessa. Käsityksemme jatkuvasti ”johtuvat tuntemattomasta, nousevaksi romaaniksi”. Tämä viittaa siihen, että mielemme eivät aseta aikaa käsityksillemme - pikemminkin ulkomaailma asettaa meille aikaa.

Oakeley väittää myös, että muistomme ovat ”luovia”, muovaamalla kokemuksiamme. Kuvittele lapsen menevän työpajaan. Hän näkee metallisia tölkkejä, puukerroksia ja loistavia arkkeja, harmaita ryppyjä. Kuvittele nyt puuseppä tulevan samaan työpajaan. Hän näkee kärkivasarat ja -sahat, tukitasot ja höyhenlevyt, puun käyttöruuvit, rypytangot, siipimutterit.

Toisin kuin lapsi, puuseppä tunnistaa esineet - muistaa ne. Oakeley väittää hänen muistonsa muuttavan hänen käsityksiään. Lapsen näkee kokkareita, mutta puuseppä näkee vasarat ja ruuvit. Todennäköisesti jotkut antropologit puolustavat samanlainen teoria: kulttuurisi muovaa todellisuutta.

Miksi nämä filosofit unohdetaan?

Näitä naisia ​​arvostettiin filosofisesti. Calkinsin pysyvät ongelmat kävivät läpi viidessä painoksessa, ja hänestä tuli Amerikan filosofisen yhdistyksen ensimmäinen naispuheenjohtaja. Bertrand Russell kiitti Sinclairin uutta idealismia. Oakeleystä tuli Aristotelian Society -yhdistyksen kolmas nainen.

Siitä huolimatta heidän filosofiansa tunnetaan huonosti. Heistä puuttuu merkinnät Stanfordin filosofian tietosanakirja, ja jätetään pois monesta filosofian historiasta.

Yksi todennäköinen syy tähän laiminlyöntiin on se, että idealismi putosi muodista. Toinen on misogyny. Ja tarjoan lisäsyy: heidän argumentteissaan käytetään itsehavaintoa tai sisäistä kokemusta, kiistatta eräänlainen ”intuitio”. 1912: ssä Russell hyökkäsi Henri Bergson hänen "anti-intellektuaalinen" intuition käyttö.

Ehkä Russellin hyökkäys taputti näitä naisia ​​vahingossa, tekemällä heidän idealistisista perusteistaan ​​epäfilosofisia. Filosofit keskustelevat edelleen intuitio. Mutta tietoisuuden tutkimukset ovat viime vuosikymmenten aikana elvyttäneet itsetutkiskelun suurten tietoisuuden teorioiden rinnalla. Tämä saattaa palauttaa Calkinsin, Sinclairin ja Oakeleyn omaisuuden vielä.Conversation

kirjailijasta

Emily Thomas, filosofian apulaisprofessori, Durhamin yliopisto

Tämä artikkeli julkaistaan ​​uudelleen Conversation Creative Commons -lisenssin alla. Lue alkuperäinen artikkeli.

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

seuraa InnerSelfia

facebook-kuvakeTwitter-kuvakeRSS-kuvake

Hanki uusimmat sähköpostitse

{Emailcloak = off}