Jotkut vaihtoehdot elämääsi ohjaaville fantasioille

Jotkut vaihtoehdot elämääsi ohjaaville fantasioille

Tiedän, että luulet, että fantasiat ovat hauskoja, seksikkäitä ja viileitä, olitpa unelmassa Cinderella tai Prince Charming, tai että rakkautenne on intohimoinen, saatavilla, rikas, upea ja rakastettava. Vaikka ajattelette itsestäsi liian vanhana tai liian hienostuneena uskomaan satuihin, panostan siihen, että annatte satunnaista ajatusta jonain päivänä pelaamisesta LA Lakersille tai voittaessasi kullan painostuksessa voittamalla kolmannen luokan kiusaaja, joka silti hauntaa painajaisiasi. Ehkä tässä vaihtoehtoisessa todellisuudessa hyväksyt Oscarin tai olet kruunattu Miss Americaksi tai teet jotain, jota et myönnä julkisesti. Kaikki antautuvat aika ajoin fantasioihin, mutta elämäntapavaihtoehtona puhumme di-sas-ter! Vaikka nämä näennäisesti harmittomat pienet paholaiset eivät tuhoisi elämääsi, ne voivat aiheuttaa paljon vältettävissä olevaa kurjuutta. Vaihtoehto fantasioille on onnellinen ja täyttävä elämä, joten kuuntele.

Ruinous fantasia? Kuulen, että sanot. Hänen täytyy saada ote. Miten fantasia voi olla muuta kuin miellyttävää? Miten tällainen hurja ajatus voi vahingoittaa ketään? Ajattele sitä: jos fantasioit, että voit lentää ja päättää testata ajatusta Empire State Buildingin tarkkailukannelta ... hyvin, saat minun pisteeni.

Sinun joukossanne olevat puristit huomauttavat, että se ei ole niin vaarallista, vaan uskoon perustuva toiminta, ja olisit oikeassa rahassa. Jos voin suostutella teitä tutkimaan uskomuksiasi, niin teidän tekosi seurataan turvallisemmalla, terveellisemmällä ja tuottavammin. Okei? Okei.

Skinny on fantasioita

Toista minulle: Fantaasiat eivät ole todellisia. Jos jotain ei ole todellista, se on vaarallista uskoa siihen. Muut ihmiset voivat kertoa meille valheita tai yrittää vakuuttaa meidät näkemyksistään. Heidän syynsä voivat olla käärme vatsaa korkeampia tai matalampia, mutta fantasia on valhe, jota me itse sanomme, ja koska se ei ole totta, se on myrkyllistä, riippumatta siitä, kuinka harmitonta ja hurjaa näyttää. Fantaasiat ovat häiriötekijöitä elämäämme menestyksekkäästi ja realistisesti. Aion tuhota nämä ärsyttävät critterit maahan niin, että voimme kaikki päästä nauttimaan keskittyneistä ajatuksista ja energiasta.

Okei, myönnän, että fantasiat eivät ehkä voi tappaa sinua, mutta he voivat tehdä sinut toiveeksi, että olisit kuollut. He voivat tehokkaasti pilata elämäsi viettämällä sinut tuskallisiin ja tarpeettomasti tuhoisiin tilanteisiin. (Fantasia onkin mielenkiintoinen sana: se kirjoitettiin alun perin ph: lla eikä f: llä, mikä viittaa siihen, että se liittyy fantasma-aaveeseen, pariton, kapriisiin illuusioon eikä todellisuuteen.) Useimmat meistä ajattelevat fantasioita kuin unelmia, jotka tekevät meistä onnellisia, mutta tässä käsitellyt fantasiat tarjoavat mielihyvää vain tilapäisesti ja suurilla kustannuksilla. Ne ovat tuttuja ja mukavia, mutta ne voivat olla vaarallisia ja haitallisia pitkällä aikavälillä.

Fantaasiat ovat harhaluuloja, että mikään määrä lääkkeitä ei voi parantaa; kärsivä vaatii tervettä järkeä. Ja sinä, rehellinen lukija, on onnea, koska järkevä on keskimmäinen nimeni. Ei yhtään fantasiaa: minulla ei ole keskimmäistä nimeä, mutta olen välittömästi käytännöllinen ja järkevä. Nämä myrkylliset fantasiat ovat paljon hienovaraisempia kuin harhaluulo, että olet Joan of Arc, mutta ne ovat myös paljon yleisempiä. Älä huoli. Aion kertoa teille, mitä nämä kuolemaan johtavat käsitteet ovat ja miten ne voidaan välttää, vaan myös miten korvata terveellisiä, elämää tuottavia realiteetteja, jotka pelastavat sinut itsensä aiheuttamasta kurjuudesta ja parantavat elämääsi.

Kaikki meistä kasvavat uskomalla tiettyjä asioita olevan totta. Vanhemmat, opettajat, isovanhemmat, vanhemmat sisarukset, kirjat, sunnuntai-koulun opettajat, lastenhoitajat ja parhaat ystävät kutovat satuja komeista sankareista ja kauniista siivouksista. Nämä yleisesti pidetyt uskomukset voivat olla


Hanki viimeisin InnerSelfistä


 • Haitaton: maailma on pyöreä. Se ei ole. Se on litteä sferoidi, joka on hieno puhua litistetystä pallosta. Mutta kuka välittää?

 • Silly: Jos teet epämiellyttävän kasvot, Jack Frost tulee ja jäädyttää sen pysyvästi.

 • Tantalizing: Jos suudella kyynärpääsi, muuttuu vastakkaiseen sukupuoleen.

 • Vaarallinen: Jos astut halkeamaan, voit murtaa äitisi selän.

 • Romanttinen: Jos nukut viipaletta hääkakkuja, unelmoit todellisesta rakkaudestasi.

 • Toivottavasti: löysä silmäripsi antaa sinulle ilmaisen toiveen.

 • Hieman käytännöllinen: Kävely tikkaiden alla on huonoa onnea. Toki se on mekaanisesti epävakaa laite, ja tavaraa voi pudota alas ja tarttua päähän.

Jos huomaat, että jotkut näistä fantasioista ovat taikauskoja, olet oikeassa. Taikausko on vain fantasia ja asenne; se on tapa virheellisesti hallita tapahtumia. Sinulla ei ole tätä valvontaa; kukaan meistä ei tee, mutta voit ottaa käyttöön selkeämmän uskomusjärjestelmän, joka ei riipu taikauskosta, jotta saat yhteyden siihen, kuka olet ja mitä haluat. Tämän uuden järjestelmän avulla voit hienosäätää käyttäytymistäsi käsittelemällä sitä, mikä on, ei sen kanssa, mitä haluat. Sanalla: todellisuus.

Kuten fantasioita väärin, niiden arvot ohjaavat elämäämme ja muokkaavat paitsi meidän käsityksemme myös käyttäytymme. Edellä mainitut esimerkit ovat tarkoituksellisesti dramaattisia ja melko merkityksettömiä.

Valitettavasti kaikki kovasti pidetyt uskomukset eivät ole niin vaarattomia tai typeriä. Tietyt tärkeämmät olettamukset muodostavat arvojärjestelmän, jolla elämme ja juomme elämäämme, muodostamme yhdistyksemme, asetamme tavoitteemme, nostamme lapsiamme, vuorovaikutuksessa vieraiden kanssa ja löydämme mukavuutta. Nämä oletukset muokkaavat olemassaolomme.

Todellinen tarina todellisuudesta

Olemme tottuneet siihen tapaan, että todellinen maailma on vaarallista, että todellisuus on saanut todella huonon maineen. Minä näytän teille, että todellisuus on paljon vähemmän pelottavaa kuin mitä olet jo uskonut ja että se on todella hyödyllistä, terveellistä, elämää vahvistavaa ja hyödyllisintä peliä kaupungissa.

Kysymys kuuluu, miten erotella todellisuus fantasiasta? Idean ensimmäinen testi toiminnassa on toimiva: toimiiko se? Useimmat meistä eivät ole edes tietoisia uskomusjärjestelmästämme, kunnes jotakin murtuu.

Joka päivä kansallisesti syndikoidun kutsun psykologian ohjelmassani törmäävät vastaan ​​pohjoisen pallonpuoliskon soittajia, jotka etsivät myötätuntoa, kun heidän suosikki tapa käyttäytyä - niiden soveltama arvojärjestelmä - joutuu vaikeuksiin jonkun toisen kanssa tehdä jotain. Noin 95 prosenttiosuus niistä, jotka soittavat, haluavat minun olevan samaa mieltä siitä, että he ovat oikeassa ja että henkilö, joka tekee heidät tyytymättömäksi, on väärä ja kuolee nopea ja mahdollisesti kauhistuttava kuolema. Sen sijaan, että olisimme myötätuntoisia, mikä vain saa ihmiset tuntemaan olonsa huonoiksi, ohjaan heidät varovasti mutta lujasti vähemmän tuskalliseen tapaan käsitellä puolisoita, pomoja, lapsia, vanhempia, työntekijöitä ja jopa itseään.

Kuten uskomme, niin käyttäytymme. Auttaessani ihmisiä löytämään erilaisia ​​toimintatapoja, autan heitä tarkastelemaan niiden tehottomien vuorovaikutusten lähdettä, jotta he näkisivät, että heidän mielestään se aiheuttaa heidän käyttäytymistään pommille. Se ei ole helppoa. Uskojärjestelmämme on perusarvo, rakas rakkaus, ja useimmat meistä ovat suurelta osin tutkimatta. Joten ennen kuin aloitamme yhdessä, haluan varoittaa teitä siitä, että on olemassa useita tyypillisiä tapoja vastata, kun haastetaan. Ja aion haastaa sinut.

Ensimmäinen vastaus haasteeseen on joko juosta tai taistella. Juoksu siirtyy pois loukkaavasta ja loukkaavasta esineestä (tässä tapauksessa minulle), ja taistelu voi olla joko puolustamassa itseäsi tai hyökkäämällä minua. Olisi todella siistiä, jos voisitte vastustaa näitä molempia impulsseja, ainakin väliaikaisesti. Avaa vain mielesi ja sydämesi, ja katsotaanpa, voimmeko tehdä tämän yhdessä.

Haluan, että saat todellisen! Haluan teidän olevan valmis tarkastelemaan näitä yhdeksän fantasiaa, jotka voivat pilata elämäsi, kunnes olet valmis tutkimaan, mukauttamaan ja hylkäämään ne. Nämä fantasiat aiheuttavat sinulle aikaa ja energiaa elämässä kuvitellussa maailmassa, joka ei salli sinun olla tehokas. Nämä oletukset ovat yleisiä, yleisiä ja vaarallisia. Suuri ruma yhdeksän fantasiaa koskee ...

 • Koti: Toimivia perheitä on.

 • Perfection: Kuvailee kaikkia ... paitsi minua.

 • Raha: Voitto lotossa vapauttaisi minut.

 • Totuus: Se asettaa sinut vapaaksi.

 • Sukupuoli: Miehet ja naiset ovat eri planeetoista.

 • Innocence: Tietämättömyys on autuutta.

 • Oikeus: pysy aseissasi.

 • Oikeudenmukaisuus: Hyvä aina voittaa.

 • Rakkaus: Jossain minulla on sielunkumppani.

Nämä petolliset fantasiat on leikattava ja poistettava. Varoitan sinua etukäteen, että tämä prosessi ei ole helppoa, koska nämä myytit ovat syvälle juurtuneita. He ovat myös taitavasti naamioituja niin söpöinä kuin pahanloukkaina olentoina; yksi seitsemästä kääpiöistä, ei Wicked Queen. Jopa kiiltävä punainen omena voi osoittautua myrkylliseksi. Sen sijaan, että olisit paranoi omenoita kohtaan, ymmärrä, että todellisuuden etsiminen on yhdistelmä detektiivityötä, kaivausta ja leikkausta.

Tämä artikkeli on otettu kirjasta:

Yhdeksän fantasiaa, jotka tuhoavat elämäsi Dr. Joy Brownen.Yhdeksän fantasiaa, jotka tuhoavat elämäsi ja kahdeksan todellisuutta, jotka säästävät sinua
Dr. Joy Browne.

Julkaisussa Crown, Random House, Inc: n jako, on lisätty. Copyright 1998. Kaikki oikeudet pidätetään. Mitään tämän otteen osaa ei saa kopioida tai tulostaa ilman kustantajan kirjallista lupaa.

Info / Tilaa tämä kirja.

Author

Joy Browne, artikkelin kirjoittaja: Vaihtoehto fantasioille

Joy Browne on ollut arkeologi, med koululainen, avaruusohjelman insinööri ja omalla yksityisellä psykologialla. Hän sai 1998-amerikkalaisen psykologisen yhdistyksen presidenttipalkinnon kenttäosuudesta ja äänestysnäyttelijöiden liitto äänesti kahden viime vuoden parhaan naisnäyttelyn isäntänä. Hän on paras myyjä Dating for Dummies ja neljä muuta kirjaa.

Liittyvät kirjat

{amazonWS: searchindex = Kirjat; avainsanat = vaihtoehdot fantasioihin; maxresults = 3}

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

seuraa InnerSelfia

facebook-kuvakeTwitter-kuvakeRSS-kuvake

Hanki uusimmat sähköpostitse

{Emailcloak = off}

TOIMITTAJAT

Laskentapäivä on tullut GOP: lle
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Republikaanien puolue ei ole enää Amerikkaa edistävä poliittinen puolue. Se on laiton pseudopoliittinen puolue, joka on täynnä radikaaleja ja reaktoreita ja jonka ilmoitettuna tavoitteena on häiritä, horjuttaa ja ...
Miksi Donald Trump voisi olla historian suurin häviäjä
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Päivitetty 2. heinäkuuta 20020 - Tämä koko koronaviruspandemia maksaa omaisuuden, ehkä 2 tai 3 tai 4 omaisuutta, joiden koko on tuntematon. Ai niin, ja sadat tuhannet, ehkä miljoona ihmistä kuolee…
Sinisilmät vs ruskeat silmät: Kuinka rasismia opetetaan
by Marie T. Russell, InnerSelf
Tässä 1992 Oprah Show -jaksossa palkittu rasisminvastainen aktivisti ja kouluttaja Jane Elliott opetti yleisölle kovan opetuksen rasismista osoittamalla kuinka helppoa on oppia ennakkoluuloista.
Muutos on tulossa...
by Marie T. Russell, InnerSelf
(30. toukokuuta 2020) Kun seuraan Philadephian ja maan muiden kaupunkien tapahtumia koskevia uutisia, sydämeni särkee siitä, mikä on uutta. Tiedän, että tämä on osa suurempaa muutosta, joka tapahtuu…
Laulu voi nostaa sydäntä ja sielua
by Marie T. Russell, InnerSelf
Minulla on useita tapoja puhdistaa pimeys mielestäni, kun havaitsen sen olevan hiipinyt. Yksi on puutarhanhoito tai ajanvietto luonnossa. Toinen on hiljaisuus. Toinen tapa on lukeminen. Ja sellainen, joka…