Voiko täysikuu vaikuttaa ihmisen käyttäytymiseen, leikkaukseen, hedelmällisyyteen ja jopa puihin?

Voiko täysikuu vaikuttaa ihmisen käyttäytymiseen, hedelmällisyyteen, leikkaukseen ja muuhun?
Kuva Myriams-Valokuvat

Videoversio tämän artikkelin lopussa

Tuhansien vuosien ajan on uskottu, että miesten ja naisten omaisuus liikkuu sykleissä. Muinaiset kuvasivat konseptin suureksi Fortune-pyöräksi ikuisesti kääntymällä ja valtaamalla voittajat ylhäällä samalla, kun he pitivät alhaalla olevat kurjaukset ja antavat heille aikaa raskaaseen valoon ennen kuin he myös menevät polkumyyntiin. Ongelmana oli se, että kukaan ei tiennyt varmasti, mikä sen pyörä on, tai mitä nopeutta se kääntyi tietyn henkilön osalta. Ihmiset tiesivät, että heidän päivänsä oli numeroitu, mutta he eivät tienneet numeroa.

Viime aikoihin asti tilanne ei ole parantunut paljon. Olemme tunteneet satojen vuosien ajan, että se on säännöllinen ja ennustettavissa oleva kuun ja auringon sykli, joka säätelee valtameren vuorovesiä, mutta ihmisten asioiden vuorovesi ei ole niin helposti ennustettavissa. Se oli melkein kuin jos he siirtyisivät virheellisesti omasta aloitteestaan, ulkopuoliset voimat voisivat heitä motivoida.

Viimeisten kolmenkymmenen vuoden laaja syklitutkimus on osoittautunut toisin. Se on luonut lukuisia yhteyksiä säännöllisesti esiintyvien ihmisten käyttäytymisen ja ulkoisten luonnollisten syklien välillä säästä ja auringon säteilystä kuun vaiheisiin ja planeettakiertoihin. Tässä muutamia dramaattisia esimerkkejä.

Onko murhan, täysikuun ja uuden kuun välillä yhteyttä?

Miamin yliopistossa psykologi Arnold Lieber ja hänen kollegansa päättivät testata vanhaa uskomusta täysikuuista, joita useimmat tutkijat olivat kirjoittaneet vanhoiksi vaimoiksi. Tutkijat keräsivät tietoja Dade County (Miami) murhasta 15-vuosien aikana - 1,887-murhat, tarkalleen. Kun he kohtasivat murhan esiintyvyyden kuun vaiheiden kanssa, he löysivät yllätyksensä mukaan, että nämä kaksi nousivat ja putosivat melkein äärettömästi koko 15-vuodeksi! Kun täysi tai uusi kuu lähestyi, murhan määrä nousi voimakkaasti; se laski selvästi kuun ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen aikana.

Selvittääkseen, oliko tämä vain tilastollinen häpeä, tutkijat toistivat kokeilun käyttäen Cuyahoga County, Ohio (Cleveland), murhatietoja. Tilastot osoittivat jälleen, että täyteen ja uuteen kuuhun tapahtuu todellakin enemmän murhia.

Dr. Lieberin ja hänen kollegansa ei olisi pitänyt olla niin yllättynyt. Amerikan lääketieteellisen klimatologian instituutin aikaisempi raportti Philadelphian poliisilaitokselle "Kuukauden vaikutus ihmisen käyttäytymiseen" on löytänyt samanlaisia ​​tuloksia. Tämä raportti osoitti, että täysikuu merkitsee kuukausittaista huippua erilaisissa psykoottisesti suuntautuneissa rikoksissa, kuten murhassa, tuhopoltossa, vaarallisessa ajossa ja kleptomaniassa. Ihmiset näyttävät saavan hieman hirveämmän tuon kuukauden ajan.


 Hanki uusimmat sähköpostitse

Viikkolehti Päivittäinen inspiraatio

Useimmat poliisin ja sairaalan työntekijät ovat jo pitkään tunteneet. Itse asiassa murhaaja saattoi 1800-luvun Englannissa vedota "surkeaan", jos rikollisuus tapahtui täysikuun aikana ja saatiin kevyempi lause. Tiedemiehet haluavat kuitenkin olla kova fyysinen malli selittääkseen löytöjään, ja toistaiseksi ei ole täysin hyväksyttyä mallia. Dr. Lieber arvelee, että ehkä ihmiskeho, joka, kuten maanpinta, koostuu lähes 80-prosentista vedestä, kokee jonkinlaista "biologista vuorovettä", joka vaikuttaa tunteisiin. Kun henkilö on jo psykologisesti ravistetussa maassa, tällainen biologinen vuorovesi voi työntää hänet reunan yli.

Onko täysikuu vaikuttanut kirurgiaan?

Rikokset ja väkivalta eivät ole ainoat asiat, joihin 29 + -päivän täysikuu-jakso vaikuttaa. Tohtori Edson J. Andrews kirjoittaa Floridan lääketieteen yhdistyksen lehdessä, että 1,000-tonsillektomioiden tutkimuksessa 82-prosenttiosuus leikkauksen jälkeisistä verenvuotokriiseistä oli lähempänä täyttä kuin uusi kuu - huolimatta siitä, että vähäisempiä operaatioita tehtiin aika! On selvää, että täysikuu on leikkauksen kannalta vaarallinen aika, ja tämän tiedon levittämisen pitäisi johtaa uuden kuun suunnitteluun.

Vaikuttaako täysikuu kirjautumiseen?

Kuun kierron käytännön taloudellinen käyttö on jatkunut jo pitkään. Etelä-Amerikan ja Kaakkois-Aasian trooppisissa sademetsissä, joissa suurin osa maailman kovapuusta tulee, puunkorjuusopimukset liittyvät kuun vaiheeseen. Puut leikataan vain pienenevässä kuussa, niin lähellä uuden kuun kuin mahdollista. Tämä johtuu siitä, että vahatuksessa tai täysikuuessa mehu nousee puissa ja laaja vyöryminen houkuttelee kuolemantyyppisten kovakuoriaisia, jotka tuhoavat sadon. Tietoisuus tästä jaksosta tarkoittaa eroa miljoonien dollareiden tekemisen tai menettämisen välillä vuosittain.

Vaikuttaako kuun sykli hedelmällisyyteen, sukupuoleen ja syntymiin

Yksi kuukausittainen kuun kierron käyttö voi olla vauvojen ajoituksen ja sukupuolen valinta. Curtis Jackson, Etelä-Kalifornian metodistisen sairaalan valvoja, kertoo, että vauvakuu on enemmän vauvoja kuin heikkenemässä. Hän määritti 11,025-syntymän kuuden vuoden aikana ja havaitsi, että lähes 1,000-lapsia syntyi vahatuskuukauden aikana. Ilmeisesti onnistunut käsitys on tuolloin helpompaa. Mielenkiintoisempia ovat saksalaisen tutkijan W. Buehlerin tulokset. 33,000-syntymien analyysissä tohtori Buehler havaitsi, että vahatuskuukauden aikana oli merkittävää miesten syntymää. Tämä tieto yhdistettynä lääketieteellisiin tekniikoihin, joiden tiedetään vaikuttavan hedelmällisyyteen ja sukupuoleen, voi auttaa ihmisiä suunnittelemaan lapsiaan.

© 1997. Kaikki oikeudet pidätetään. 
Painettu uudelleen Destiny Booksin luvalla,
jälki Inner Traditions Intl. InnerTraditions.com

Artikkelin lähde

Dynaaminen astrologia: Planetaarikierrosten käyttäminen henkilökohtaisen ja uravalinnan tekemiseen
John Townley.

Dynaaminen astrologia: Planeettasyklien käyttäminen henkilökohtaisten ja uravalintojen tekemiseen, John Townley.Tämä kirja on tarkoitettu niille, jotka haluavat siirtyä syntymäkarttansa staattisen tulkinnan ulkopuolelle ymmärrykseen siitä, miten planeettasyklit vaikuttavat esimerkiksi uraan, talouteen ja mahdollisuuksiin. Helppokäyttöisessä muodossa John Townley keskustelee dynaamisen astrologian periaatteista ja näyttää, kuinka kaavion planeettojen syklit ja tärkeät asteet näyttävät jatkuvaa roolia elämässäsi. Kirjoittaja selittää kuinka analysoida ja syntetisoida kaikki jaksot oppiaksesi urasi etenemisestä; kuinka tietää, kuka ystäväsi ja "vihollisesi" ovat; ja kun parhaat hetket ovat esimerkiksi työhaastatteluihin ja korotusten pyytämiseen.

Uusi, tarkistettu painos (entinen otsikko: Astrologiset elinkaaret).

Info tai Tilaa tämä kirja.

Lisää tämän kirjoittajan kirjoja.

Author

John TownleyJohn Townley on elinikäinen astrologi ja kirjailija. John on myös toimittaja, Yhdysvaltain toimittajien ja kirjoittajien yhdistyksen jäsen, historioitsija, konservaattori, esiintyjä ja levytuottaja. Hänet löytyy, kamera ja mikrofoni kädessä, ja se kattaa tapahtumia kansainvälisistä musiikkifestivaaleista meripurjehduskilpailuihin. Kun hän ei ole kameran ja mikrofonin takana, hän on heidän edessään ja esiintyy merikonserteissa Yhdysvalloissa ja muualla Euroopassa. Hänen elinaikanaan merenkulku ja huippuluokan musiikki ja äänitystausta ensimmäinen 12 raidan äänitysstudio) on integroitu hänen astrologiseen lähestymistapaansa, joka on hyvin fyysinen ja joka perustuu skaalattuun vuorovesi- / aaltomuotolähestymistapaan, jossa planeettavaikutukset nähdään tuntuvina ympäristöilmiöinä. Tässä näkemyksessä planeettojen syklit ovat olemassaolomme erittäin syviä basso- ja rumpukappaleita, ja navigoimme päivittäin niiden korkeamman sävyjen jatkuvasti muuttuvassa valtameressä. Käy hänen verkkosivuillaan osoitteessa AstroCocktail.com/

Video Extra: Full Moon: Fact or Fiction?

Tämän artikkelin videoversio:

 

Lisää tämän tekijän artikkeleita

Saatat pitää myös

SAATAVAT KIELET

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

seuraa InnerSelfia

facebook-kuvaketwitter kuvakeyoutube kuvakeinstagram-kuvakepintrest-kuvakerss-kuvake

 Hanki uusimmat sähköpostitse

Viikkolehti Päivittäinen inspiraatio

Marie T. Russellin päivittäinen inspiraatio
 

INNERSELF-ÄÄNIT

Mihin auktoriteettimme lepää?
Siirtyminen autoritaarisesta "ulkoisesta" auktoriteetista henkiseen "sisäiseen" auktoriteettiin
by Pierre Pradervand
Tuhansien vuosien ajan, siitä lähtien kun ihmiskunta aloitti asutuksen kaupungeissa, me kehityimme jäykiksi,…
Uuden maailman syntymä, joka kamppailee syntymän kanssa
Uuden maailman syntymä, joka kamppailee syntymän kanssa
by Ervin Laszlo
Keskustelu ympäröivän maailman perustavanlaatuisesta muutoksesta on usein skeptistä. Muutos yhteiskunnassa,…
Voita taistelu päähäsi: näkökulma
Voita taistelu päähäsi: näkökulma
by Peter Ruppert
Me kaikki kokemme säännöllisesti positiivista ja negatiivista itsekeskustelua. Ymmärrätkö sen vai ...
Horoskoopin viikko: 19. – 25. Huhtikuuta 2021
Horoskoopin viikko: 19. – 25. Huhtikuuta 2021
by Pam Younghans
Tämä viikoittainen astrologinen päiväkirja perustuu planeettojen vaikutteisiin, ja se tarjoaa näkökulmia ja…
Jos olet saanut COVID-sopimuksen: parantuminen ja eteneminen
Jos olet saanut COVID-sopimuksen: parantuminen ja eteneminen
by Stacee L.Reicherzer PhD
Jos olet saanut COVIDin, sinulla ei ole vain terveysongelmia, jotka ovat saattaneet olla hengenvaarallisia,…
Herääminen maan unelmaan ja maailman rakastaminen
Herääminen maan unelmaan ja maailman rakastaminen
by Bill Plotkin, Ph.D.
Tärkein kysymys ei ole se, miten selviytyä biologisen monimuotoisuuden häviämisestä, ilmastohäiriöistä, ekologisesta…
4 tapaa rakentaa epäselvyyden suvaitsevaisuutesi ja globaali urasi
4 tapaa rakentaa epäselvyyden suvaitsevaisuutesi ja globaali urasi
by Paula Caligiuri, FT
Vaikka epäselvyystoleranssisi onkin pienempi, on olemassa todistettuja tapoja rakentaa tämä tärkeä…
Kuinka käyttää sukutarinoita nuorten sietokyvyn rakentamiseen
Kuinka käyttää sukutarinoita nuorten sietokyvyn rakentamiseen
by Mary J.Cronin, Ph.D.
Yksi lähestymistapa, joka käsittelee perheiden nykypäivän haasteita, on tuttu, mutta usein…

LUE LUE

Onko Makuuhuoneesi pyhä?
Onko Makuuhuoneesi pyhä? Henkilökohtaisen suojelusi kunnioittaminen
by Jon Robertson
Makuuhuoneessa asuu rukouksemme ja unelmamme, yksinäisyytemme ja seksuaalisuutemme. Tässä sisäisessä pyhäkössä…
Perheväkivalta: Avunpyynnöt ovat lisääntyneet - mutta vastaukset eivät ole helpottuneet
Perheväkivalta: Avunpyynnöt ovat lisääntyneet - mutta vastaukset eivät ole helpottuneet
by Tara N.Richards ja Justin Nix, University of Nebraska Omaha
Asiantuntijat odottivat apua hakevien perheväkivallan uhrien lisääntyvän viime vuonna (2020). Uhrit…
COVID-19: Vähentääkö liikunta todella riskiä?
COVID-19: Vähentääkö liikunta todella riskiä?
by Jamie Hartmann-Boyce, Oxfordin yliopisto
Uusi Yhdysvaltain tutkimus osoittaa, että fyysisesti vähemmän aktiiviset ihmiset joutuvat todennäköisemmin sairaalahoitoon…
Mehiläiset rakastavat hiilihydraatteja - tämä on miksi sillä on merkitystä
Mehiläiset rakastavat hiilihydraatteja - tämä on miksi sillä on merkitystä
by James Gilbert, Hullin yliopisto ja Elizabeth Duncan, Leedsin yliopisto
Villimehiläiset ovat välttämättömiä rakastamiemme maisemien ylläpitämiseksi. Terve yhteisö villi ...
Kolme tapaa musiikinopettajat voivat auttaa autismia sairastavia opiskelijoita kehittämään tunteitaan
Kolme tapaa musiikinopettajat voivat auttaa autismia sairastavia opiskelijoita kehittämään tunteitaan
by Dawn R.Mitchell White, Etelä-Floridan yliopisto
Monet autismista kärsivät lapset kamppailevat löytääkseen sanat ilmaisemaan tunteitaan. Mutta kun on kyse…
Mihin auktoriteettimme lepää?
Siirtyminen autoritaarisesta "ulkoisesta" auktoriteetista henkiseen "sisäiseen" auktoriteettiin
by Pierre Pradervand
Tuhansien vuosien ajan, siitä lähtien kun ihmiskunta aloitti asutuksen kaupungeissa, me kehityimme jäykiksi,…
Missä iässä ihmiset ovat yleensä onnellisimpia? Uusi tutkimus tarjoaa yllättäviä vihjeitä
Missä iässä ihmiset ovat yleensä onnellisimpia? Uusi tutkimus tarjoaa yllättäviä vihjeitä
by Clare Mehta, Emmanuel College
Jos voisit olla yksi ikä loppuelämäsi ajan, mikä se olisi? Haluatko olla yhdeksän…
Kalojen ikä vesimiehen ikään
Siirtyminen Kalojen aikakaudesta Vesimiehen aikakauteen
by Ray Grasse
Oinas-ikä herätti ulkoisesti suunnatun egon, mutta naisellisempi Piscean…
4 tapaa rakentaa epäselvyyden suvaitsevaisuutesi ja globaali urasi
4 tapaa rakentaa epäselvyyden suvaitsevaisuutesi ja globaali urasi
by Paula Caligiuri, FT
Vaikka epäselvyystoleranssisi onkin pienempi, on olemassa todistettuja tapoja rakentaa tämä tärkeä…
Voita taistelu päähäsi: näkökulma
Voita taistelu päähäsi: näkökulma
by Peter Ruppert
Me kaikki kokemme säännöllisesti positiivista ja negatiivista itsekeskustelua. Ymmärrätkö sen vai ...
Mitä miesten roolit 1970-luvulla seksismin vastaiset kampanjat voivat opettaa meille suostumuksesta
Mitä miesten roolit 1970-luvulla seksismin vastaiset kampanjat voivat opettaa meille suostumuksesta
by Lucy Delap, Cambridgen yliopisto
1970-luvun anti-seksistisellä miestenliikkeellä oli aikakauslehtien, konferenssien, miesten keskusten infrastruktuuri…
Kuinka saavuttaa kunnianhimoinen tavoite säästää 30% maapallosta vuoteen 2030 mennessä
Kuinka saavuttaa kunnianhimoinen tavoite säästää 30% maapallosta vuoteen 2030 mennessä
by Matthew Mitchell, Brittiläisen Kolumbian yliopisto
XNUMX kansakuntaa, mukaan lukien Kanada, Euroopan unioni, Japani ja Meksiko, ovat sitoutuneet täyttämään…
Kuinka käyttää sukutarinoita nuorten sietokyvyn rakentamiseen
Kuinka käyttää sukutarinoita nuorten sietokyvyn rakentamiseen
by Mary J.Cronin, Ph.D.
Yksi lähestymistapa, joka käsittelee perheiden nykypäivän haasteita, on tuttu, mutta usein…

Uudet asenteet - uudet mahdollisuudet

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com
Copyright © 1985 - 2021 Sisäiset julkaisut. Kaikki oikeudet pidätetään.