Lintujen pesät, joita talven ennustamattomuus vaikuttaa

Talven ennustamattomuus vaikuttaa lintujen pesiin

If ilmasto muuttuu kylmiksi ihmisiksi ylimääräisiin vaatteisiin, kun linnut rakentavat isomman, kovemman pesän pitääkseen ne lämpimänä inkuboimalla muniaan. Mutta linnut joutuvat istumaan muniinsa kaksi viikkoa tai kauemmin, jotta ne siipisivat heidät, ja ne voivat tarttua nopeasti muuttuviin sääolosuhteisiin, jotka vaikuttavat huonosti heidän jalostukseen, tiedemiehet ovat huomanneet.

Itä-Englannin Lincolnin yliopiston tutkijat uskovat, että ilmastonmuutos, jossa on ennalta arvaamattomat sääolosuhteet, muodostaa vakavan vaaran lintuille tässä kriittisessä jaksossa. Inkubointimunat on säilytettävä vakiolämpötilassa, jos poikaset kehittyvät ja kuoriutuvat onnistuneesti.

Tohtori Charles Deeming, yliopiston lehtori, kirjoitti Biologian seuran huhtikuussa julkaistussa lehdessä, Biologi, on tutkinut Riseholmen puiston kampuksella sijaitsevien pesälaatikoiden sinisten ja suurten rintojen pesien rakentamista.

Yksittäiset linnut rakensivat vuosittain täysin erilaisia ​​pesiä rakentamisen aikana vallitsevan sään mukaan. Kylmällä loitolla pesä oli paljon raskaampaa ja vuorattu sammal- tai lammasvillalla, kun taas lämpimällä säällä kevyt ja huonosti eristetty pesä pidettiin riittävänä. Ensimmäinen muna asetettiin heti, kun pesä oli valmis.

Ongelma on odottamaton

Lintujen ongelma on, että Britanniassa kevään sää on ollut erityisen arvaamaton kahden viime vuoden aikana. Sekä 2011: ssa että 2012: ssa varhaisia ​​lämpimän ilmapiirin jälkiä seurasi paljon alhaisemmat lämpötilat. Riseholmen kampuksen tulos oli tuhoisa vaikutus lisääntymiseen.

Siniset ja suuret tissit käyttävät erilaisia ​​materiaaleja pesän rakentamiseen, mutta jotkut lajit luottavat tiettyihin kasveihin, jotta ne voisivat yhdistää jalostustilansa. Tohtori Deeming sanoo, että jos ilmastonmuutos aiheuttaa näiden laitosten häviämisen paikallisesti, se voi vaikuttaa lintujen kasvatussuuntaan, ja hän päättelee, että tarvitaan lisää tutkimusta selvittääkseen, miten paikallinen ilmasto voi vaikuttaa pesän rakentamiseen ja siten lisääntymiseen.

Biologian yhdistyksen toimitusjohtaja Mark Downs sanoi: ”Ilmastonmuutoksella on suuri vaikutus ekosysteemeihin ja elintarviketuotantoon, ja tohtori Deemingin tutkimus on yksi monista tutkimuksista, jotka osoittavat, että vaikutukset ovat monimutkaisia ​​ja vaikeasti ennustettavissa. On olennaista, että jatkamme tutkimusta siitä, miten organismit sopeutuvat ilmastonmuutokseen ja miten voimme parhaiten vähentää sen vaikutuksia. ”


Hanki viimeisin InnerSelfistä


--Ilmasto-verkosto.

kirjailijasta

ruskea paulPaul Brown on Climate News Networkin yhteinen toimittaja. Hän on entinen The Guardian -lehden ympäristöasiantuntija ja opettaa journalismia kehitysmaissa. Hän on kirjoittanut 10-kirjat - kahdeksan ympäristöä koskevista aiheista, joista neljä on lapsille - ja kirjalliset käsikirjoitukset televisio-dokumenteille. Hän pääsee osoitteeseen [Sähköposti suojattu]

Maailmanlaajuinen varoitus: Paul Brownin viimeinen mahdollisuus muutokseen.Kirjoittanut tämä kirjoittaja:

Yleinen varoitus: viimeinen mahdollisuus muutokseen
esittäjä (t): Paul Brown.

Klikkaa tästä saadaksesi lisätietoja ja / tai tilata tämän kirjan Amazonista.

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

seuraa InnerSelfia

facebook-kuvakeTwitter-kuvakeRSS-kuvake

Hanki uusimmat sähköpostitse

{Emailcloak = off}

TOIMITTAJAT

InnerSelf-uutiskirje: syyskuu 27, 2020
by InnerSelfin henkilökunta
Yksi ihmiskunnan suurista vahvuuksista on kykymme olla joustavia, luovia ja ajatella ruudun ulkopuolella. Olla joku muu kuin olimme eilen tai edellisenä päivänä. Voimme muuttua ...…
Mikä toimii minulle: "Korkeimmaksi hyväksi"
by Marie T. Russell, InnerSelf
Syy, miksi jaan "mikä toimii minulle", on se, että se voi toimia myös sinulle. Jos en täsmälleen tapaan, jolla teen sen, koska olemme kaikki ainutlaatuisia, jonkinlainen asenteen tai menetelmän vaihtelu voi hyvinkin olla jotain…
Olitko osa ongelmaa viime kerralla? Tuletko tällä kertaa osaksi ratkaisua?
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Oletko rekisteröitynyt äänestämään? Oletko äänestänyt? Jos et aio äänestää, olet osa ongelmaa.
InnerSelf-uutiskirje: syyskuu 20, 2020
by InnerSelfin henkilökunta
Tämän viikon uutiskirjeen teema voidaan tiivistää "voit tehdä sen" tai tarkemmin "voimme tehdä sen!". Tämä on toinen tapa sanoa "sinulla / meillä on valta tehdä muutos". Kuva ...
Mikä toimii minulle: "Voin tehdä sen!"
by Marie T. Russell, InnerSelf
Syy, miksi jaan "mikä toimii minulle", on se, että se voi toimia myös sinulle. Jos en täsmälleen tapaan, jolla teen sen, koska olemme kaikki ainutlaatuisia, jonkinlainen asenteen tai menetelmän vaihtelu voi hyvinkin olla jotain…