Homeopatia: mikä se on ja toimii?

Homeopatia: mikä se on ja toimii?

Homeopatia on energian paranemisen järjestelmä, jossa käytetään vähäisiä määriä turvallisia, myrkyttömiä, luonnollisia aineita, jotka ovat peräisin kasvi-, eläin- ja mineraalikunnista ja jotka on jaettu "Similarsin lain" mukaisesti? Vanha periaate, joka tunnistaa kehon kyvyn parantaa itseään.

Sana "homeopatia" on peräisin kreikasta, ja se tarkoittaa yksinkertaisesti "kuten kärsimystä". Näin ollen homeopaatti kohtelee samanlaista. Kuka ei ole kuullut ajatuksesta käyttää "Koiran hiukset teitä?" Tai ei ole rokotettu?

Kun homeopatian perustaja Christian Samuel Hahnemann (1755-1843) kuoli, oli käytössä vain noin 100-korjaustoimenpiteitä. Nykypäivän homeopatialla on noin 2,000, josta voit valita henkisen, henkisen ja fyysisen oireesi oppaana. Näin ollen homeopatia on todellisuudessa "kokonaisvaltainen" lähestymistavassaan, ja itse asiassa se oli ensimmäinen kokonaisvaltainen hoito, jota on käytettävä ja tunnustettu maailmanlaajuisesti.

"Samankaltaisten lakien" mukaan aineet, jotka aiheuttavat taudin terveessä ihmisessä, tahtovat - pieninä määrinä - parantaa sairauden sairautta. Esimerkiksi homeopaatti käyttää pieniä määriä poison ivy, Rhus tox, jotta parannetaan myrkkyjäyyn vaikutuksia.

Jos homeopatia toimii, miksi en ole kuullut siitä?

Homeopaattiset periaatteet tulevat takaisin Hippokratesin ja muinaisen kreikkalaisten aikoihin, mutta vain 200 vuotta sitten saksalainen kielitieteilijä ja lääkäri, tohtori Samuel Hahnemann, panivat periaatteet käytäntöön.

Vaivautunut liian usein hyväksyttyyn tapaan käyttää huumeita suuressa määrin (kuulostaa tutulta, eikö?), Hahnemann testasi minuutteina erilaisia ​​aineita itselleen ja opiskelijoilleen ja osoitti, että samankaltainen laki, jota käsiteltiin Hippokrates oli todellakin todellisuus.

Hän aloitti hoitamalla ihmisiä näillä luonnollisilla aineilla, ja 1820illa homeopatia oli levinnyt koko Euroopassa. 1900issa noin 20-25 prosenttia kaikista lääkäreistä Yhdysvalloissa oli homeopaatteja. Chicago oli homeopatian maailman keskus. Siellä oli kaksikymmentäkaksi homeopaattista lääketieteellistä koulua ja yli sata homeopaattista sairaalaa.

Muutamia kuuluisia ihmisiä, jotka kannattivat homeopatiaa, olivat William James, Daniel Webster, John D. Rockefeller, Harriet Beecher Stowe, Louisa May Alcott ja William Cullen Bryant.

Eri poliittisten, taloudellisten ja yhteiskunnallisten muutosten takia homeopatia menetti asemansa Yhdysvalloissa, vaikka sitä harjoitetaan edelleen laajalti Brasiliassa, Meksikossa, Intiassa, Saksassa, Ranskassa ja Isossa-Britanniassa.

Esimerkiksi Ranskassa on viisi homeopaattista lääkäriä jokaista allopaattista (säännöllistä) lääkäriä varten, ja homeopatia on epäilemättä koko kansakunnan valintajärjestelmä.

Samoin Yhdistyneessä kuningaskunnassa Englanti Royal Family on henkilökohtaisesti käyttänyt ja vahvistanut homeopatiaa kolmelle sukupolvelle. Hänen Majesteettinsa, kuningatar Elizabeth, kuningatar äiti, on Britannian homeopaattisen yhdistyksen kuninkaallinen suojelija. Hänen tyttärensä, kuningatar Elizabeth, sanotaan koskaan matkustavan ilman hänen omaa homeopaattista ensiapupakkaustaan ​​hänen puolellaan.

Brittiläisen lääketieteellisen yhdistyksen illallinen 8issa tammikuussa 1985, prinssi Charles jolted ne, jotka kokoontuivat sanoen: "Ehdotan, että koko nykyaikaisen lääketieteen koko lumoava menestys on kuin Pisan kuuluisa torni. On pelottavaa, kuinka huumeista riippuvaisia ​​me kaikki olemme tulossa, ja kuinka helppoa lääkäreiden on määrätä heidät yleismaailmalliseksi panakealle meidän sairauksillemme. "

Viimeaikaiset tutkimukset yli 1,000in brittiläisistä harjoittajista, joita täydentävän lääketieteen instituutti suoritti, totesivat, että potilaiden määrä kääntyi vaihtoehtoisiin hoitomuotoihin, jotka kasvavat 15-prosentin vuosivauhdilla, ja 39-prosenttiosuus kasvoi homeopaatteja.

1977: ssa yli 86,000-henkilö oli osallistunut kuuden homeopaattisen sairaalan avohoidossa Yhdistyneen kuningaskunnan kansallisen terveyspalvelun alaisuuteen. Nyt, noin kaksikymmentä vuotta myöhemmin, kuka voi arvata sitä numeroa, joka saa homeopaattista hoitoa sekä lääkäreiltä että lääkäreiltä?

Vaikka Yhdysvalloissa homeopatia ei ole toistaiseksi toistanut vuosisadan vaihteessa levinnyttä yleistä suosiota, 1992in yllättävä raportti totesi, että jotkut 15-prosenttiosuudet amerikkalaisista vierailevat vaihtoehtoisilla terapeuteilla, joille he maksavat enemmän taskukustannuksia kuin ne tehdä tavanomaisille, perushoitoavustajille.

1995: ssa tämä luokka kasvoi 19-prosentilla, kun arvioitiin 1-prosenttiosuus väestöstä käyttäen homeopatiaa!

Miten homeopatia näkee sairauden?

Homeopaatti tarkastelee ihmisiä ihmisinä eikä sairauksina, ja käyttää korjaavia keinoja, jotka tukevat koko ihmistä eikä vain oireiden hoitoon.

Näin ollen oikean korjaustoimenpiteen tai korjaustoimenpiteiden määrittämiseksi homeopaasi kysyy hyvin konkreettisia kysymyksiä elämäsi kaikista näkökohdista sekä vanhempiesi ja isovanhempiesi sairaudesta.

Esimerkiksi jos sinulla on flunssa, homeopaatin on tiedettävä, milloin kellonaika tuntui paremmalta tai huonommalta, ruokahalusi tai janosi, yleinen mielialasi ja miten nukut. Tämä johtuu siitä, että toisin kuin ortodoksinen lääkehoito, homeopatiassa on 30-hoitoa 40-korjaustoimenpiteisiin, joita voi ajatella, kun sanot "Minulla on flunssa!"

Toisin sanoen sinua kohdellaan aina henkilökohtaisesti. . . ja erityisesti sairaus, toiseksi.

Eikö tämä ole oikeastaan ​​niin kuin aina halusit kohdella? Avain homeopaattisen hoidon korjaamiseen on harjoittajan tietämys erilaisista korjaustoimenpiteistä ja kyvystäsi liittää sairauden erityispiirteet.

Voitko hyötyä homeopatiasta?

Ehdottomasti kyllä! Homeopaattinen hoito on tarkoitettu kaikenikäisille. Koska se on järjestelmä, joka vahvistaa luonnollista immuunijärjestelmääsi, se on hyödyllinen terveille tai sairaille sekä ehkäisemiseen että parantamiseen.

Koska se herättää ja parantaa immuunijärjestelmää, siitä on tullut viime aikoina AIDS: n valossa (Acquired Immune Deficiency Syndrome).

Pohjalinja, homeopaattiset lääkkeet parantavat aina nopeasti, turvallisesti ja ilman hankalia ja vaarallisia sivuvaikutuksia ja todella maistuvat hyvältä! Tästä syystä heillä on arvaamaton arvo hoidettaessa lapsia, jotka usein pelkäävät lääkettä.

Miten "korjaustoimenpiteet" ja "huumeet" eroavat homeopatiassa?

Vaikka mitä tahansa ainetta voidaan käyttää homeopaattisesti, korjaustoimenpiteet ovat suurimmaksi osaksi peräisin luonnollisista aineista, jotka on jaoteltu pieniksi määriksi kehon luonnollisen puolustuksen stimuloimiseksi. Ne eivät peitä oireita. Vaikka krooninen sairaus voi kestää aikaa korjata, yleensä potilaat tuntevat olonsa paremmaksi heti ensimmäisen hoidon alkamisen jälkeen. Kun potilaan omat puolustuksensa ovat asianmukaisesti stimuloituja, terveys alkaa palata. Näin ollen homeopaattiset lääkkeet ovat täysin turvallisia.

Toisin kuin allopaattisilla lääkkeillä, jotka on annettu tarkoituksenaan tuhota tietty sairausorganismi, ja jotka voivat myös tuhota hyödyllisiä bakteereja ja aiheuttaa haitallisia sivuvaikutuksia, homeopaattiset lääkkeet eivät peitä itseään eikä tuhoaa tautia. Ne vain stimuloivat kehon reaktiota heittää pois rikoksentekijän ja koskaan luoda sivuvaikutuksia, kun he työskentelevät pikemminkin kuin immuunijärjestelmää vastaan.

Miten homeopatia osuu kokonaisvaltaiseen hoitoon?

Homeopaattinen hoito on olennainen osa kokonaisvaltaista hoitoa ja elämäntapaa, koska se tunnistaa tärkeän mielen, ruumiin ja hengen yhteyden. Se on täysin yhteensopiva ravintolisien kanssa: sekä suun kautta että laskimonsisäisesti: kiropraktiikka, akupunktio, liikunta, jooga ja muut "huumeettomat" muodot.

Exercpted luvalla
Hampton Roads Publishing Company,
http://hrpub.com

Artikkelin lähde

Homeopatia on yksinkertainen: pikaopas
esittäjä (t): R. Donald Papon, BA, D.Sc., D. Hom.

Homeopatia Papon, joka harjoittaa homeopaattia, demystifioi selvästi "homeopaattisen kotipakkauksen" sisällön. Usein kysyttyjä kysymyksiä käsittelevän luvun mukaisesti korjaustoimenpiteet järjestetään kehon alueittain; on myös osia kuumetta, miesten ja naisten häiriöitä, mielentiloja ja unihäiriöitä. Kätevä pohjamaali.

Info / tilauskirja

Author

HomeopatiaR. Donald Papon, BA, D.Sc., D. Hom., On omistanut suuren osan aikuiselämästään opettamaan kokonaisvaltaista elämää, joka sisältää mielen, ruumiin ja hengen. Hän sai jatko-opinnot kokonaisvaltaiseen terveyteen, ravitsemukseen ja hänen homeopaattisen lääketieteen tohtoriinsa Institutum Internationale Homeopatiasta Meksikossa 1983issa. Hän on toiminut täydentävänä opettajana New Schoolissa, Hunter Collegeissa ja Brooklyn Collegeissa sekä konsultoivana homeopaattina, jossa on yksityisiä käytäntöjä New Yorkissa ja Floridassa lähes kahden vuosikymmenen ajan.

Liittyvät kirjat

{AmazonWS: searchindex = Kirjat, hakusanat = homeopatian; maxresults = 3}


 Hanki uusimmat sähköpostitse

Viikkolehti Päivittäinen inspiraatio

Saatat pitää myös

SAATAVAT KIELET

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

seuraa InnerSelfia

facebook-kuvaketwitter kuvakeyoutube kuvakeinstagram-kuvakepintrest-kuvakerss-kuvake

 Hanki uusimmat sähköpostitse

Viikkolehti Päivittäinen inspiraatio

Marie T. Russellin päivittäinen inspiraatio

INNERSELF-ÄÄNIT

kasvot nainen kelluu vedessä
Kuinka kehittää rohkeutta ja siirtyä pois mukavuusalueeltasi
by Peter Ruppert
Rohkeus ei tarkoita pelottomuutta pelottavan tilanteen edessä. Se on halua liikkua…
kamomillakasvit kukkivat
Horoskooppi Nykyinen viikko: heinäkuu 26 - elokuu 1, 2021
by Pam Younghans
Tämä viikoittainen astrologinen päiväkirja perustuu planeettojen vaikutteisiin, ja se tarjoaa näkökulmia ja…
Rohkeus elää elämää ja kysyä mitä tarvitset tai haluat.
Rohkeus elää elämää ja kysyä mitä tarvitset tai haluat
by Amy Fish
Sinulla on oltava rohkeutta elää elämää. Tähän sisältyy oppiminen pyytämään mitä tarvitset tai…
täysikuu kuumailmapallon yli
Pelko lakkaamaton tai runsas elämä? Sininen kuu -kierros Vesimiehessä
by Sarah Varcas
Ajanjakso, joka alkaa tällä ensimmäisellä täyskuulla (24. heinäkuuta 2021) ja päättyy siniseen kuuhun (22.…
kuva nokkonen kukista
Oletko viime aikoina puhunut puutarhasi rikkaruohojen kanssa?
by Fay Johnstone
Herbalistina minulla on hyvin erilainen näkemys rikkaruohoista kuin tavallisella puutarhurilla, joka ei kykene noudattamaan…
Neljä viestintäsääntöä ja rikkomusta painottaen kuuntelua
Neljä viestintäsääntöä ja rikkomusta painottaen kuuntelua
by Jude Bijou
Olen huomannut, että kaikki hyvät viestinnät muodostuvat vain neljästä yksinkertaisesta säännöstä. Onko se meidän ...
kuva miehestä, joka kirjoittaa paperiarkkeille
Kanavointi parantavana työkaluna ja sen vaikutus suruun
by Matthew McKay, PhD.
Kun poikani kuoli, minulla ei ollut uskoa, että kuolleet voisivat puhua meille. Parhaimmillaan he näyttivät menneen sisään ...
Digitaalinen häiriötekijä ja masennus: 21-luvun vitsaukset
Digitaalinen häiriötekijä ja masennus: 21-luvun vitsaukset
by Amit Goswami, Ph.D.
Meillä on nyt jatkuvasti laajentuvia tapoja häiritä ja käyttää huomiota uuden…

LUE LUE

älä kuule pahaa, älä näe pahaa, älä puhu pahaa kuvaa lapsista
Kuolemanestäminen: Eikö uutiset ole hyviä uutisia?
by Margaret Coberly, Ph.D., RN
Useimmat ihmiset ovat tottuneet niin voimakkaasti kuoleman kieltämiseen, että kun kuolema ilmestyy, heidät kiinni ...
Rohkeus elää elämää ja kysyä mitä tarvitset tai haluat.
Rohkeus elää elämää ja kysyä mitä tarvitset tai haluat
by Amy Fish
Sinulla on oltava rohkeutta elää elämää. Tähän sisältyy oppiminen pyytämään mitä tarvitset tai…
Kirjeiden kirjoittaminen käsin on paras tapa oppia lukemaan
Kirjeiden kirjoittaminen käsin on paras tapa oppia lukemaan
by Jill Rosen, Johns Hopkinsin yliopisto
Käsinkirjoitus auttaa ihmisiä oppimaan lukutaidon yllättävän nopeasti ja huomattavasti paremmin kuin…
testaa luovuuttasi
Näin voit testata luovuutesi potentiaalia
by Frederique Mazerolle, McGill University
Yksinkertainen harjoitus nimetä etuyhteydettömät sanat ja mitata sitten niiden välinen semanttinen etäisyys ...
hyttysen ruiskutus 07 20
Tämä uusi torjunta-aineeton vaatetus estää 100% hyttysen puremisen
by Laura Oleniacz, Kalifornian osavaltio
Uusi hyönteismyrkkytön, hyttysenkestävä vaatetus on valmistettu materiaaleista, jotka tutkijat ovat vahvistaneet…
Digitaalinen häiriötekijä ja masennus: 21-luvun vitsaukset
Digitaalinen häiriötekijä ja masennus: 21-luvun vitsaukset
by Amit Goswami, Ph.D.
Meillä on nyt jatkuvasti laajentuvia tapoja häiritä ja käyttää huomiota uuden…
pitäen miehen kasvonaamiota
Onko olemassa oikea tapa tulkita unelmia? (Video)
by Serge Kahili King
Kun annat muille valtuudet tulkita unelmiasi, ostat heidän uskomuksiaan…
kuva miehestä, joka kirjoittaa paperiarkkeille
Kanavointi parantavana työkaluna ja sen vaikutus suruun (video)
by Matthew McKay, PhD.
Kun poikani kuoli, minulla ei ollut uskoa, että kuolleet voisivat puhua meille. Parhaimmillaan he näyttivät menneen sisään ...

Uudet asenteet - uudet mahdollisuudet

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Market
Copyright © 1985 - 2021 Sisäiset julkaisut. Kaikki oikeudet pidätetään.