Sinus-ongelmat? Kokeile nenäpuhdistusta Neti Potilla

Sinus-ongelmat? Kokeile nenäpuhdistusta Neti Potilla

Jala neti eli nenänpesu on vanha joogatekniikka, jota käytetään nenäkäytävien ja poskionteloiden kasteluun ja eroon ylimääräisestä limasta, allergeeneista ja bakteereista. Nenän pesu on osoittautunut tehokkaaksi kroonisten sinonasaalisten oireiden hoidossa. Vaikka tekniikka on hyvin vanha, sen suosio on noussut uudelleen, koska tutkimus on osoittanut, että päivittäinen suolaliuoksen nenäkastelu vähentää sinusoireita ja lääkkeiden käyttöä potilailla, joilla on usein sinuiitti ja parantaa elämänlaatua (Rabago D. et ai., 2006).

Nenäkäytävien kostuttaminen, puhdistaminen ja parantaminen

Monet lääkärit suosittelevat nykyään potilaidensa käyttävän suolaliuoksen nenäsumutetta nenäkäytävien kostuttamiseen ja puhdistamiseen. He ohjaavat potilaita usein paikalliseen apteekkiinsa tai apteekkiinsa näiden tuotteiden ostamiseksi. Uskomme, että reseptilääkkeet ovat tarpeettomia, kalliita ja vähemmän tehokkaita kuin hyvän, vanhanaikaisen netipannun käyttö, joka on nyt helposti saatavilla verkossa tai paikallisessa wellness-myymälässä. Netipannu on tyypillisesti valmistettu lasista, metallista, keraamisesta tai raskasta muovista. Se näyttää pieneltä, kyykyssä kastelukannulta, jolla on pitkä, kapea nokka, joka mahtuu sieraimeen.

Nenän kastelun perusedellytys, jossa käytetään neti-potkia, on suolaisen veden kulkeminen yhdellä sieraimella ja ulos toisesta (enemmän taitavan lääkärin kanssa, vesi voi poistua suusta). Jokainen meistä on todennäköisesti kokenut epämukavuutta sattumanvaraisesti vetää vettä uima-altaasta tai kylpyammeesta, mikä jättää nenämme polttavaan tai tuskalliseen tunkeutumiseen ja aiheuttaa silmämme vettä kontrolloimattomasti. Onneksi nenänpesu tuntuu tältä. Vaikka prosessi saattaa kuulostaa pelottavalta, muutaman lyhyen päivän kuluessa voit tulla neti pot pro -profiiliksi ja wow kaikki ystäväsi seuraavalla illallisjuhlillasi hämmästyttävän veden hengityksen avulla.

Ajan myötä huulipesu tulee säännölliseksi osaksi päiväsi, ja ilman sitä sinun kuono ei tunne aivan oikein. Suosittelemme, että käytät neti-pottiä joka päivä päivässä uiminen tai suihku.


 Hanki uusimmat sähköpostitse

Viikkolehti Päivittäinen inspiraatio

Yksinkertaiset ohjeet päivittäiselle nenänpuhdistukselle

Monet ihmiset menevät ekstravagantteihin pituuksiin ostamaan erityisiä suoloja, ratkaisuja tai pudottamaan neti-potinsa. Pidämme mieluummin puhtaana ja yksinkertaisina seuraavaa tekniikkaa käyttäen:

STEP 1:

Kun olet suihkussa, täytä neti potin lämpimällä vedellä suihkusta tai napauta.

STEP 2:

Lisää jodittamatonta suolaa netipotin valmistajan ohjeiden mukaan. Yhdistetty suola on pohjimmiltaan puhdasta suolaa ilman jodia. Se löytyy helposti ruokakaupastasi, ja sen hinta on yleensä alle dollari suurelle ammeelle. Tyypillisesti täydellinen veden ja suolan suhde on 3/ 4 tl suolaa 16-unssille vettä. Koska neti-kattilat ovat kooltaan erilaisia, suosittelemme, että käytät suola / vesi-suhdetta, kuten Neti-potin valmistaja suosittelee, tai saat gallonaa tislattua vettä ja lisää suolaa käyttämällä edellä määrättyä suhdetta. Tulet huomaamaan, että kun olet saanut tuntuu neti-potista, voit vain täyttää potin vesijohtovedellä ja arvioida suolasi käytön sormillasi.

Tamin Neti-tarina

Sinus-ongelmat? Kokeile nenäpuhdistusta Neti Potilla Ennen kuin lähdin työpaikasta mainonnassa, kärsin kroonisista sinusinfektioista. En tiedä oliko minua niin stressaantunut, että immuunijärjestelmäni vaurioitui tuolloin, vai enkö koskaan voinut päästä eroon yhdestä infektiosta, joka viime kädessä johti seuraavaan. Tiedän, että en voinut hengittää, minulla oli jatkuvaa poskiontelokipua ja tunsin olevani täysin kurja; se oli kuin paha kylmä, joka ei koskaan hävinnyt.

Olin tehnyt useita matkoja lääkärin toimistoon ja käynyt läpi useita antibioottien ja jopa steroidien kierroksia, jotka auttavat vähentämään sinusuolen turvotusta. Olisin parempi lyhyessä ajassa ja sitten infektio toistuu. Epätoivossa menin korvan, nenä- ja kurkkutautien erikoislääkäriin, joka teki CT-skannauksen nilkoista. Hän kutsui minut kuulemiseen ja sanoi, että jokaisella minun nilkoillani oli arpikudos ja vauriot, mikä tarkoitti, että tarvitsisin leikkausta, jos olisin koskaan kokenut paremmin.

Ennen leikkauksen aikataulua hän ehdotti, että menisin 30 päivän antibioottikuuriin. Tänä aikana päätin kokeilla muinaista joogaperinettä poskionteloiden pesusta.

Ostin neti-potin, jonkinlaisen epäsoidun suolan ja halusin työskennellä nenä-bideeni kanssa viimeisessä ojaan pelastaakseni itseni leikkauksesta. Käytin neti-pottiä joka päivä. Ihmeellisesti aloin tuntea paremmin. Pitkäaikainen antibioottien kurssi yhdessä neti-potin kanssa auttoi minua välttämään leikkausta. 10-vuosien jälkeen minulla on ollut vain yksi sinus-infektio. Itse asiassa Neti-potin päivittäinen käyttö on vähentänyt kausiluonteisten allergioiden oireita ja tekee palautumisajasta kylmästä ja muista sairauksista melko nopeasti.

Joskus on ollut lähes mahdotonta käyttää netiä. Huonon vilustumisen tai nenäkäytävien tulehtumisen aikana on erittäin haastavaa saada vettä niiden läpi. Pidän siitä kuitenkin. Pelkkä veden saaminen nenään voi olla erittäin rauhoittava kokemus, kun et tunne parhaasi. Olen käyttänyt netipannua päivittäin yli vuosikymmenen ajan ja olen vakuuttunut siitä, että se on ollut minulle edullinen, puhdas ja helppo tapa välttää leikkausta, toipua nopeammin sairaudesta ja pitää minut terveellisenä. Se on yksi parhaista investoinneista, joita voit tehdä kokonaisvaltaiseen terveyteen.

© 2010: Tamara Quinn, Elisabeth Heller.
Painettu julkaisijan, Findhorn Pressin luvalla.
www.findhornpress.com. Kaikki oikeudet pidätetään.


Tämä artikkeli on mukautettu kirjan luvalla:

Lapsettomuus puhdistaa: Detox, ruokavalio ja Dharma hedelmällisyyteen
Tami Quinn, Beth Heller.

Sinus-ongelmat? Kokeile nenäpuhdistusta Neti Potilla Naiset, jotka yrittävät ajatella, löytävät kokonaisvaltaisen lähestymistavan tässä käytännön käsikirjassa. Vaiheittaiset ohjeet auttavat toteuttamaan kolmiosaisen ohjelman - joogan, hypoallergeenisen ja tulehdusta ehkäisevän ravinnon sekä stressiä vähentävän tekniikan - puhdistamaan raskautta valmisteltaessa kehon, mielen ja hengen. Tämä tärkeä kirja tarjoaa myös kaikille naisille luonnollisen ja kokonaisvaltaisen lähestymistavan kohdistaa lapsen äitiä, ja se perustuu myös uusiin kliinisiin tutkimuksiin, jotka viittaavat siihen, että suoliston terveys, krooninen tulehdus ja ympäristömyrkyt voivat olla hedelmättömyyden perimmäisiä syitä.

Saat lisätietoja ja / tai tilata tämän kirjan Amazonista


Tietoja Tekijät

Tamara Quinn ja Elisabeth Heller, MS ovat rekisteröityjä joogaopettajia. Ne ovat yhteisyrittäjiä ja ohjaajia Kuu, Inc. vetää alasIntegroiva hoito hedelmällisyydestä (ICF ™), vallankumouksellinen kokonaisvaltainen hedelmällisyyskeskus, joka on muuttanut hedelmättömyyttä sairastavien naisten hoidon tasoa. He ovat myös tämän tekijän yhteisiä tekijöitä Täysin hedelmällinen.

Sinus-ongelmat? Kokeile nenäpuhdistusta Neti Potilla Tami kutsuttiin tähän työhön 14-vuoden uran jälkeen yritysmaailmassa. Kamppailee etsimään tasapainoa uran ja perheen välillä, Tami kääntyi joogaan ja löysi vanhoja parantavia tekniikoita, jotka eivät ainoastaan ​​auttaneet hänen stressiä, vaan myös tarjoivat työkaluja tasapainoisemman elämän elämiseen. Tamilla on kandidaatin tutkinto; on kansainvälisen joogaterapeuttien liiton ja American Reproductive Medicine -yhdistyksen jäsen.

Sinus-ongelmat? Kokeile nenäpuhdistusta Neti Potilla Beth sai maisterin tutkinnon ihmisen ravitsemuksesta ja ravitsemusasioista 1999issa ja ennen PDtM: n perustamista hän työskenteli neljä vuotta työskennellyt ravintotutkijana Naisten kävelyohjelmassa. naisten vaihdevuosien fyysinen, henkinen ja hengellinen hyvinvointi. Hän astui joogonopettajakoulutukseen Chicagossa sijaitsevassa Moksha-joogakeskuksessa, jossa hän tutki ja kirjoitti väitöskirjansa 2001issa joogakäytännöistä hedelmällisyyden palauttamiseksi. Beth on kansainvälisen joogaterapeuttien liiton ja American Reproductive Medicine -yhdistyksen jäsen. Hän opettaa joogaa luokissa ja yhden opetuksen kautta koko Chicago-maa-alueella, ja hän on luoja, ohjaaja ja opettaja kuuntelemalla kuun, Jooga hedelmällisyyteen.

Alkuperäinen lähde

Saatat pitää myös

SAATAVAT KIELET

English afrikaans Arabic Yksinkertaistettu kiina) Kiinalainen perinteinen) Tanskan kieli Dutch filippiiniläinen Finnish French German kreikkalainen Heprea hindi Unkarin kieli Indonesian Italian Japanese Korean Malay Norwegian persialainen Kiillottaa Portuguese romanialainen Russian Spanish Suahili verkkokauppa Thai turkki ukrainalainen urdu vietnam

seuraa InnerSelfia

facebook-kuvaketwitter kuvakeyoutube kuvakeinstagram-kuvakepintrest-kuvakerss-kuvake

 Hanki uusimmat sähköpostitse

Viikkolehti Päivittäinen inspiraatio

Uudet asenteet - uudet mahdollisuudet

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Market
Copyright © 1985 - 2021 Sisäiset julkaisut. Kaikki oikeudet pidätetään.