Elämän muutokset

Ego-vaikutuksen vähentäminen ... korkeimmaksi hyväksi

Ego-vaikutuksen vähentäminen ... korkeimmaksi hyväksi
Kuva Josch13 


Kertonut Lawrence Doochin.

Videoversio

Sillä mitä se tekee ansaitse mies,
jos hän 
saa kokonaisuuden mutta hävitä hänen sielunsa? "
                                                                             --  
JEESUS

Meillä jokaisella on valinta, ja tehkäämme selväksi, mikä valinta on. Asetammeko aikomuksemme ja henkilökohtaisen tahtomme edistää yhtenäisyyttä, parantumista ja kollektiivista suurempaa hyötyä? Vai asetammeko sen hyödylliseksi itsellemme ja tietyille henkilöille tai erityisille eturyhmille, joihin kuulumme?

Martin Luther King Jr. kertoi meille, että:

"Jokaisen ihmisen on päätettävä, kulkeeko hän luovan altruismin valossa vai tuhoisan itsekkyyden pimeydessä."

Jos valitsemme egon ja oman edun, toimimme hyvin rajoitetusta näkökulmasta. Se voi tilapäisesti näyttää että olemme voittaneet ja että olemme kertyneet kaiken tämän rikkauden tai voiman ja hallinnan, mutta olemme todella menettäneet. Olemme menettäneet mahdollisuuden täyttää sen tarkoituksen, mitä korkeampi itsemme tuli tänne tekemään, koska se ei tullut tänne ansaitsemaan paljon rahaa tai pyytämään ihmisiä asettamaan meidät jalustalle. Nämä asiat voivat olla välineitä, joiden kautta opimme ja muistamme, mutta ne ovat vain keino saavuttaa päämäärä.

Olemme menettäneet myös mahdollisuuden olla valoa ja palvella muita, mikä on voimakkainta ja iloisinta mitä voimme tehdä. Valo oleminen vie meidät pois pelosta. Tämä on yksi pääkokemuksistamme maapallolla, ja kun teemme tämän, saamme sen takaisin satakertaisesti, koska olemme yksi. Meidän on seisottava vallassa ja etenkin vastuussa siitä, keitä me todella olemme osana yhtä kokonaisuutta.

Ego = tuomio ja vertailu

Ego toimii tuomion ja vertailun kautta. Todista esimerkiksi alkuperäiset ajatuksemme, kun tapaamme tai näemme jonkun ensimmäisen kerran. Tunnistamme heidät yleensä monin tavoin ja arvioimme heidän ulkonäköään, puhumistaan ​​ja ajamista liian nopeasti tai liian hitaasti (me kaikki katsomme katsomaan kuka ajaa autoa).

Ego tarvitsee merkitä tai luokitella kaiken, jotta hän voi tuntea olonsa turvalliseksi. Se vertaa, ja tuloksena on, että tunnemme paremmin kuin toinen henkilö tai ryhmä - meillä on enemmän rahaa, olemme paremman näköisiä tai älykkäämpiä kuin tämä henkilö. Tai tunnemme olomme huonommaksi sanomalla itsellemme: "Kehoni on rasvaa verrattuna hänen kehoonsa." Ykseydessä kaikki on tasa-arvoista. Arvostamme eroja tietäen, että ne ovat vain ulkonäkö.

Jos verrataan muihin, pelkäämme, koska emme voi koskaan olla tyytyväisiä siihen, mitä olemme. Yksi haitallisimmista tavoista, joita verrataan, on nuorempi itsemme, varsinkin miten kehomme oli ennen tai miten aivomme toimivat paremmin. Ikääntyessämme tämäntyyppinen vertailu toistaa useita pelkoja, mukaan lukien pelkomme siitä, ettemme ole tarpeeksi hyviä sellaisina kuin olemme, ja pelkomme kuolemasta.

Ego on aina pelossa. Se tarvitsee vastauksia tai se on suuremmassa pelossa, joten se ajaa mieltä keksimään ratkaisua. Tämä on yksi syy siihen, että pysymme jatkuvasti ajatuksissamme.


 Hanki uusimmat sähköpostitse

Viikkolehti Päivittäinen inspiraatio

Ego = epäkohdat ja syyllisyys

Ego ruokkii itseään myös epäkohdista. Sillä on vanhurskas viha. Se haluaa pysyä katkeruudessa, katkeruudessa, vihassa, itsetuomiossa, itsesääliä ja ylpeydessä. Tarkkaile ajatuksiasi, koska ego etsii aina jotain, josta arvioida tai mistä huolestua.

Ego rakastaa myös syyllisyyttä ja pelkoa, ja näistä on tullut länsimaisen uskonnon käsite, vaikka ne eivät ole Jumalasta. Ego käyttää pelkoa ja syyllisyyttä yrittäessään hallita tilanteita ja saavuttaa agendansa. Ego identifioi ruumiin ja näkee muut vain ruumiina, ei henkenä, mikä luo pohjan harhaanjohtavalle uskolle. Siksi ihmiset haluavat pitää kehonsa nuorena ja meillä on lukuisia tuotteita, mukaan lukien plastiikkakirurgia kirjaimellisesti jokaiselle ruumiinosalle, täyttämään tämä epäterveellinen tarve. Tehtävämme on katsoa kehon ohi nähdäksesi korkeamman itsen sisällä, koska tämä on todellista.

Henkemme lepää täydellisessä rauhassa ja varmuudessa, eikä tarvitse mitään muuta. Ego etsii aina seuraavaa asiaa tyydyttääkseen sen. Tämä on hedelmätön etsintä, sillä ei ole tavoitetta, joka tyydyttää sitä, emmekä koskaan löydä onnea tällä tavalla. Siksi miljardöörit haluavat kerätä enemmän varallisuutta, ammattilaisille enemmän palkintoja, ammattilaisille enemmän tunnustusta ja addikteille enemmän huumeita. Tämä on yksi syy siihen, miksi muutamat vievät aikaa pysähtyäkseen ja tuntemaan itsensä syvemmällä tasolla.

Ego = onnellisuuden etsintä

Haluan erottaa toisistaan ​​termit onnellisuus ja ilo. Tämä on tärkeä ero, koska onnellisuus liittyy egohimoihin, minkä vuoksi se tulee ja menee. Olemme iloisia, kun osakemarkkinat nousevat tai joukkueemme voittaa, mutta olemme masentuneita, kun osakemarkkinat laskevat tai joukkueemme häviää. Meidän on poistuttava tästä vuoristoradasta, koska se ei ole sitä, miten meidän on tarkoitus elää elämäämme.

Ilo on toisaalta luontainen. Voimme saavuttaa paikan, jossa tunnemme sen koko ajan, jopa vaikeissa elämänolosuhteissa.

Egoomme eivät hallitse meitä eivätkä ole erillisiä meistä. Ne ovat sivutuote siitä, mitä tarvitaan olemassaolemiseksi tässä maapallon todellisuudessa, mutta ne on luotu ja olemassa vain tuomiolla. Ne ovat olemassa hiekan pohjalla, minkä vuoksi ne ovat epävakaita. Suurin osa meistä antaa egon ajaa elämäämme sen sijaan, että ohjata sisäinen timantti.

Ajattelin pitkään, että minun oli voitettava egoni päästäkseen hengellisiin ihanteisiin, joissa halusin toimia sisällä, ja tuomitsin itseni, kun en tuntenut täyttäväni normejani. Mutta egoni oli tuomitseva egoni, koska henkemme ei tuomitse.

Ego = erottaminen

Kun päästämme irti vääriä, henkemme tulee luonnollisesti tietoisuutemme eturintamaan. Henkemme on ikuinen ja sen perusta on kallio. Jos tunnemme koko ajan masennusta, ahdistusta tai pelkoa, se johtuu siitä, että näemme identiteettimme yksinomaan egopohjaisena, mikä on pelottava ja epävakaa paikka olla. Siinä tilassa uskomme, että kaikki on erillään meistä ja tunnemme itsemme yksin. Dalai-lama selvitti tämän hyvin:

”Liian paljon itsekeskeistä asennetta, näet, tuo, sinä näet, eristyksen. Tulos: yksinäisyys, pelko, viha. Äärimmäisen itsekeskeinen asenne on kärsimyksen lähde. ”

Kun uskomme, että jokin on erillään meistä, pelkäämme sitä ja yritämme hallita sitä, jotta voimme pysyä turvassa. Tämä pelaa yhdessä äärimmäisellä tavalla maailman ulkonäössä, joka on laskenut kaaokseen ja hulluuteen, koska se käsittää monia pelokkaita, ahneita ja vallan väärinkäyttäjiä.

Liiketoiminta on vain koko henkilöstönsä yksittäisten egojen kokoelma. Jos toimitusjohtaja on energinen pääjohtaja, jos toimitusjohtaja on erittäin egokeskeinen, liike heijastaa sitä myös, koska siellä on pelon ja eheyden kulttuuria. Se kerää ja kerää mahdollisimman paljon resursseja ja kohtelee työntekijöitä ja toimittajia aluksina. Jos toimitusjohtaja tai omistaja tulee enemmän yhtenäisyyden näkökulmasta, liike heijastaa tätä.

Ego-vaikutuksen vähentäminen

Meitä kaikkia pyydetään vähentämään egon vaikutusta, näkemään yksisydämisellä tavalla. Meitä pyydetään elämään avoimesta sydämestä, lisäämään ymmärrystämme, jotta voimme täyttää roolimme, joka meidän on tarkoitus olla auttaaksemme maailmaa. Teemme tämän anteeksiannolla, kun meille annetaan tilaisuus toisensa jälkeen harjoittaa tätä.

Meidän täytyy haluta, ja pyrkivät aktiivisesti vähentämään egon vaikutusta antamalla anteeksi, pyytämällä anteeksi, ottamalla vastuun, tunnustamalla, että emme ole oikeassa, haluamalla olla onnellisia oikean sijaan, vapauttamalla katkeruutta ja kaunaa, puhumatta, kun olemme vihaisia, eikä syyttämällä ja antamalla tunteet voittavat meidät. Tämä voi toisinaan olla vaikeaa, mutta meidän on kutsuttava tahtomme ja työntävä se läpi.

Vahva mieli on erittäin kiitosta länsimaisessa yhteiskunnassa ja oikein, mutta sen on oltava tasapainossa sydämen ja sisäisen ohjauksen kanssa. Tämä on harvinaista. Suurin osa ihmisistä tekee päätöksiä tajuttomasta paikasta, mikä tarkoittaa, että päätökset eivät useinkaan ole linjassa heidän sisäisen totuutensa kanssa ja ovat siten merkityksettömiä.

Suurin asia, jonka voimme ymmärtää, on, että emme ymmärrä mitään. Tämä avaa meidät saamaan korkeamman ohjauksen, koska toimimme nyt nöyryydestä. Nöyryys on egon vastakohta.

Älä pelkää, ettet tiedä. Meidän on ensin oltava halukkaita olemaan tietämättä, ennen kuin voimme saada opastusta. Sitten meillä on kaikki tarvitsemamme vastaukset, ja ne ovat sekä meidän kaikkien että korkeimpien etujen hyväksi, joihin päätöksemme vaikuttavat.

Kun toimimme yksinomaan egon linssin kautta, olemme itsekeskeisiä ja katsomme vain sitä, mitä voimme hankkia. Kun olemme keskittyneet korkeampaan itseemme, olemme itsekeskeisiä ja katsomme aina mitä voimme antaa. Helen Keller neuvoi meitä: "Kenelläkään ei ole oikeutta kuluttaa onnea tuottamatta sitä."

Emme yritä murskata egoa. Kuten kaikki, se on osa kokonaisuutta. Tavoitteenamme on vähentää sen vaikutusta ja kuulla sen ääni vain pienenä osana meistä eikä ainoana äänenä.

Kun olemme virtaustilassa, egon loogisesta mielestä tulee kuin vasara, joka otetaan tarvittaessa ylös ja laitetaan sitten alas. Päätökset tehdään korkeammasta paikasta meissä, ja sitten ajattelevan mielen avulla selvitetään päätöksen toteuttamiseen tarvittava logistiikka.

PÄÄASEMA

Ego toimii pelkästään pelosta ja sillä on oma aikataulu,
joka ei palvele korkeinta hyvää.

?

Millä tavoin voit paremmin rajoittaa egon vaikutusta
ja antaa henkesi tulla eturintamaan?


Tekijänoikeus 2020. Kaikki oikeudet pidätetään.
Julkaisija: One-Hearted Publishing.

Artikkelin lähde

Kirja pelosta: Turvallisuuden tunne haastavassa maailmassa
kirjoittanut Lawrence Doochin

Kirja pelosta: Turvallisuuden tunne haastavassa maailmassa, kirjoittanut Lawrence DoochinVaikka kaikki ympärillämme olisivat peloissaan, tämän ei tarvitse olla henkilökohtainen kokemuksemme. Meidän on tarkoitus elää ilossa, ei pelossa. Ottamalla meidät puiden latvamatkalle kvanttifysiikan, psykologian, filosofian, hengellisyyden ja muun läpi, Kirja pelosta antaa meille työkaluja ja tietoisuutta nähdäksesi mistä pelkomme tulee. Kun näemme, miten uskomusjärjestelmämme luotiin, kuinka ne rajoittavat meitä ja mihin olemme kiinnittyneet, se luo pelkoa, tulemme tuntemaan itsemme syvemmällä tasolla. Sitten voimme tehdä erilaisia ​​valintoja pelkojemme muuttamiseksi. Kunkin luvun lopussa on ehdotettu yksinkertainen harjoitus, joka voidaan suorittaa nopeasti, mutta joka siirtää lukijan välittömään korkeampaan tietoisuuteen kyseisen luvun aiheesta.

Jos haluat lisätietoja ja / tai tilata tämän kirjan, Klikkaa tästä.

kirjailijasta

Lawrence DoochinLawrence Doochin on kirjailija, yrittäjä ja omistautunut aviomies ja isä. Lapsuuden seksuaalisen hyväksikäytön ahdistelusta selviytynyt hän matkusti pitkän emotionaalisen ja hengellisen paranemisen matkan ja kehitti syvällisen käsityksen siitä, miten uskomuksemme luovat todellisuuden. Liikemaailmassa hän on työskennellyt yrityksissä tai ollut yhteydessä niihin pienistä startup-yrityksistä monikansallisiin yrityksiin. Hän on HUSO-ääniterapian perustaja, joka tarjoaa voimakkaita parantavia etuja yksilöille ja ammattilaisille ympäri maailmaa. Kaikessa Lawrence tekee, hän pyrkii palvelemaan korkeampaa hyvää. Hänen uusi kirja on Kirja pelosta: Turvallisuuden tunne haastavassa maailmassa. Lisätietoja: LawrenceDoochin.com.

Lisää tämän kirjoittajan kirjoja.
  
 

Lisää tämän tekijän artikkeleita

Saatat pitää myös

seuraa InnerSelfia

facebook-kuvaketwitter kuvakeyoutube kuvakeinstagram-kuvakepintrest-kuvakerss-kuvake

 Hanki uusimmat sähköpostitse

Viikkolehti Päivittäinen inspiraatio

SAATAVAT KIELET

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

INNERSELF-ÄÄNIT

Kuunpimennys, 12. toukokuuta 2022
Astrologinen yleiskatsaus ja horoskooppi: 23.-29
by Pam Younghans
Tämä viikoittainen astrologinen päiväkirja perustuu planeettojen vaikutteisiin, ja se tarjoaa näkökulmia ja…
05 21 mielikuvituksen elpyminen vaarallisina aikoina 5362430 1920
Mielikuvituksen elpyminen vaarallisina aikoina
by Luonto Gabriel Kram
Maailmassa, joka usein näyttää pyrkivän tuhoamaan itsensä, huomaan kuroivani kauneutta – sellaista…
ryhmä monirotuisia yksilöitä seisomassa ryhmäkuvaa varten
Seitsemän tapaa, joilla voit osoittaa kunnioitusta monipuolista tiimiäsi kohtaan (video)
by Kelly McDonald
Kunnioitus on syvästi merkityksellistä, mutta sen antaminen ei maksa mitään. Tässä on tapoja, joilla voit osoittaa (ja…
elefantti kävelee laskevan auringon edessä
Astrologinen yleiskatsaus ja horoskooppi: 16.-22
by Pam Younghans
Tämä viikoittainen astrologinen päiväkirja perustuu planeettojen vaikutteisiin, ja se tarjoaa näkökulmia ja…
kuva Leo Buscagliasta hänen kirjansa Living, Loving and Learning kannesta
Kuinka muuttaa jonkun elämää muutamassa sekunnissa
by Joyce Vissell
Elämäni muuttui dramaattisesti, kun joku käytti tuon sekunnin osoittaakseen kauneuteni.
yhdistelmäkuva täydellisestä kuunpimennyksestä
Astrologinen yleiskatsaus ja horoskooppi: 9.-15
by Pam Younghans
Tämä viikoittainen astrologinen päiväkirja perustuu planeettojen vaikutteisiin, ja se tarjoaa näkökulmia ja…
05 08 myötätuntoisen ajattelun kehittäminen 2593344 valmis
Myötätuntoisen ajattelun kehittäminen itseä ja muita kohtaan
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Kun ihmiset puhuvat myötätunnosta, he tarkoittavat useimmiten myötätuntoa muita kohtaan...
mies kirjoittaa kirjettä
Totuuden kirjoittaminen ja tunteiden virrata
by Barbara Berger
Asioiden kirjoittaminen on hyvä tapa harjoitella totuuden kertomista.
Chakran parantava hoito: tanssi kohti sisäistä mestaria
Chakran parantava hoito: Tanssiminen kohti sisäistä mestaria
by Glen Park
Flamencotanssia on ilo katsella. Hyvältä flamencotanssijasta tulee ylenpalttista itseluottamusta…
kaksi liikemiestä kättelee osoittaen energian yhdistämistä molemmissa käsissä ja käsivarsissa
4 strategiaa hyvin neuvottelemiseen
by Carl Greer, tohtori, psyD
Kun joudut neuvottelemaan korkean panoksen sopimuksesta, huomaatko olevasi niin ahdistunut, että et voi…
Selkeiden valintojen tekeminen suhteista jokapäiväiseen elämään liittyviin tapahtumiin ja tilanteisiin
Selkeiden valintojen tekeminen suhteista jokapäiväiseen elämään liittyviin tapahtumiin ja tilanteisiin
by Alan Seale
"Suhde" voidaan määritellä "kahden tai useamman energian välisen kytkentätilana ...

LUE LUE

ympäristön jälleenrakentaminen 4 14
Kuinka alkuperäiset linnut palaavat Uuden-Seelannin kunnostettuihin kaupunkimetsiin
by Elizabeth Elliot Noe, Lincoln University et ai
Kaupungistuminen ja sen aiheuttama elinympäristön tuhoutuminen on suuri uhka kotoperäisille linnuille…
Tarina kärsimyksestä ja kuolemasta Irlannin aborttikiellon ja myöhemmän laillistamisen takana
Tarina kärsimyksestä ja kuolemasta Irlannin aborttikiellon ja myöhemmän laillistamisen takana
by Gretchen E. Ely, Tennesseen yliopisto
Jos Yhdysvaltain korkein oikeus kumoaa Roe v. Wade -päätöksen, vuoden 1973 päätöksen, joka laillisti abortin...
kuinka paljon unta tarvitset 4 7
Kuinka paljon unta todella tarvitset
by Barbara Jacquelyn Sahakian, Cambridgen yliopisto, et ai
Useimmat meistä kamppailevat ajatellakseen hyvin huonosti nukutun yöunen jälkeen – tunnemme olonsa sumuiseksi ja suoriutumatta…
luottavaiset yhteiskunnat ovat onnellisia 4 14
Miksi luottavaiset yhteiskunnat ovat kaiken kaikkiaan onnellisempia
by enjamin Radcliff, Notre Damen yliopisto
Ihminen on sosiaalinen eläin. Tämä tarkoittaa melkein loogisesti sitä, että ihmisten…
sitruunaveden edut 4 14
Antaako sitruunavesi Detox tai energiaa?
by Evangeline Mantzioris, Etelä-Australian yliopisto
Jos uskot netin anekdootteja, haalean veden juominen sitruunamehulla on…
ryhmä monirotuisia yksilöitä seisomassa ryhmäkuvaa varten
Seitsemän tapaa, joilla voit osoittaa kunnioitusta monipuolista tiimiäsi kohtaan (video)
by Kelly McDonald
Kunnioitus on syvästi merkityksellistä, mutta sen antaminen ei maksa mitään. Tässä on tapoja, joilla voit osoittaa (ja…
talous 4 14
5 asiaa, jotka taloustieteilijät tietävät, mutta jotka kuulostaa useimpien muiden mielestä väärin
by Renaud Foucart, Lancasterin yliopisto
Erikoinen asia ammatissamme on se, että kun me akateemiset taloustieteilijät olemme suurelta osin samaa mieltä jokaisen kanssa…
oppia kiinnittämään huomiota 4 14
Nämä strategiat ja elämänhackit voivat auttaa kaikkia, joilla on huomioongelmia
by Rob Rosenthal, Coloradon yliopisto
Koska ihmiset saavat jatkuvasti negatiivista palautetta tuottavuudestaan,…

Uudet asenteet - uudet mahdollisuudet

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Market
Copyright © 1985 - 2021 Sisäiset julkaisut. Kaikki oikeudet pidätetään.