Ego-vaikutuksen vähentäminen ... korkeimmaksi hyväksi

Ego-vaikutuksen vähentäminen ... korkeimmaksi hyväksi
Kuva Josch13 


Kertonut Lawrence Doochin.

Videoversio

Sillä mitä se tekee ansaitse mies,
jos hän 
saa kokonaisuuden mutta hävitä hänen sielunsa? "
                                                                             --  
JEESUS

Meillä jokaisella on valinta, ja tehkäämme selväksi, mikä valinta on. Asetammeko aikomuksemme ja henkilökohtaisen tahtomme edistää yhtenäisyyttä, parantumista ja kollektiivista suurempaa hyötyä? Vai asetammeko sen hyödylliseksi itsellemme ja tietyille henkilöille tai erityisille eturyhmille, joihin kuulumme?

Martin Luther King Jr. kertoi meille, että:

"Jokaisen ihmisen on päätettävä, kulkeeko hän luovan altruismin valossa vai tuhoisan itsekkyyden pimeydessä."

Jos valitsemme egon ja oman edun, toimimme hyvin rajoitetusta näkökulmasta. Se voi tilapäisesti näyttää että olemme voittaneet ja että olemme kertyneet kaiken tämän rikkauden tai voiman ja hallinnan, mutta olemme todella menettäneet. Olemme menettäneet mahdollisuuden täyttää sen tarkoituksen, mitä korkeampi itsemme tuli tänne tekemään, koska se ei tullut tänne ansaitsemaan paljon rahaa tai pyytämään ihmisiä asettamaan meidät jalustalle. Nämä asiat voivat olla välineitä, joiden kautta opimme ja muistamme, mutta ne ovat vain keino saavuttaa päämäärä.


 Hanki uusimmat sähköpostitse

Viikkolehti Päivittäinen inspiraatio

Olemme menettäneet myös mahdollisuuden olla valoa ja palvella muita, mikä on voimakkainta ja iloisinta mitä voimme tehdä. Valo oleminen vie meidät pois pelosta. Tämä on yksi pääkokemuksistamme maapallolla, ja kun teemme tämän, saamme sen takaisin satakertaisesti, koska olemme yksi. Meidän on seisottava vallassa ja etenkin vastuussa siitä, keitä me todella olemme osana yhtä kokonaisuutta.

Ego = tuomio ja vertailu

Ego toimii tuomion ja vertailun kautta. Todista esimerkiksi alkuperäiset ajatuksemme, kun tapaamme tai näemme jonkun ensimmäisen kerran. Tunnistamme heidät yleensä monin tavoin ja arvioimme heidän ulkonäköään, puhumistaan ​​ja ajamista liian nopeasti tai liian hitaasti (me kaikki katsomme katsomaan kuka ajaa autoa).

Ego tarvitsee merkitä tai luokitella kaiken, jotta hän voi tuntea olonsa turvalliseksi. Se vertaa, ja tuloksena on, että tunnemme paremmin kuin toinen henkilö tai ryhmä - meillä on enemmän rahaa, olemme paremman näköisiä tai älykkäämpiä kuin tämä henkilö. Tai tunnemme olomme huonommaksi sanomalla itsellemme: "Kehoni on rasvaa verrattuna hänen kehoonsa." Ykseydessä kaikki on tasa-arvoista. Arvostamme eroja tietäen, että ne ovat vain ulkonäkö.

Jos verrataan muihin, pelkäämme, koska emme voi koskaan olla tyytyväisiä siihen, mitä olemme. Yksi haitallisimmista tavoista, joita verrataan, on nuorempi itsemme, varsinkin miten kehomme oli ennen tai miten aivomme toimivat paremmin. Ikääntyessämme tämäntyyppinen vertailu toistaa useita pelkoja, mukaan lukien pelkomme siitä, ettemme ole tarpeeksi hyviä sellaisina kuin olemme, ja pelkomme kuolemasta.

Ego on aina pelossa. Se tarvitsee vastauksia tai se on suuremmassa pelossa, joten se ajaa mieltä keksimään ratkaisua. Tämä on yksi syy siihen, että pysymme jatkuvasti ajatuksissamme.

Ego = epäkohdat ja syyllisyys

Ego ruokkii itseään myös epäkohdista. Sillä on vanhurskas viha. Se haluaa pysyä katkeruudessa, katkeruudessa, vihassa, itsetuomiossa, itsesääliä ja ylpeydessä. Tarkkaile ajatuksiasi, koska ego etsii aina jotain, josta arvioida tai mistä huolestua.

Ego rakastaa myös syyllisyyttä ja pelkoa, ja näistä on tullut länsimaisen uskonnon käsite, vaikka ne eivät ole Jumalasta. Ego käyttää pelkoa ja syyllisyyttä yrittäessään hallita tilanteita ja saavuttaa agendansa. Ego identifioi ruumiin ja näkee muut vain ruumiina, ei henkenä, mikä luo pohjan harhaanjohtavalle uskolle. Siksi ihmiset haluavat pitää kehonsa nuorena ja meillä on lukuisia tuotteita, mukaan lukien plastiikkakirurgia kirjaimellisesti jokaiselle ruumiinosalle, täyttämään tämä epäterveellinen tarve. Tehtävämme on katsoa kehon ohi nähdäksesi korkeamman itsen sisällä, koska tämä on todellista.

Henkemme lepää täydellisessä rauhassa ja varmuudessa, eikä tarvitse mitään muuta. Ego etsii aina seuraavaa asiaa tyydyttääkseen sen. Tämä on hedelmätön etsintä, sillä ei ole tavoitetta, joka tyydyttää sitä, emmekä koskaan löydä onnea tällä tavalla. Siksi miljardöörit haluavat kerätä enemmän varallisuutta, ammattilaisille enemmän palkintoja, ammattilaisille enemmän tunnustusta ja addikteille enemmän huumeita. Tämä on yksi syy siihen, miksi muutamat vievät aikaa pysähtyäkseen ja tuntemaan itsensä syvemmällä tasolla.

Ego = onnellisuuden etsintä

Haluan erottaa toisistaan ​​termit onnellisuus ja ilo. Tämä on tärkeä ero, koska onnellisuus liittyy egohimoihin, minkä vuoksi se tulee ja menee. Olemme iloisia, kun osakemarkkinat nousevat tai joukkueemme voittaa, mutta olemme masentuneita, kun osakemarkkinat laskevat tai joukkueemme häviää. Meidän on poistuttava tästä vuoristoradasta, koska se ei ole sitä, miten meidän on tarkoitus elää elämäämme.

Ilo on toisaalta luontainen. Voimme saavuttaa paikan, jossa tunnemme sen koko ajan, jopa vaikeissa elämänolosuhteissa.

Egoomme eivät hallitse meitä eivätkä ole erillisiä meistä. Ne ovat sivutuote siitä, mitä tarvitaan olemassaolemiseksi tässä maapallon todellisuudessa, mutta ne on luotu ja olemassa vain tuomiolla. Ne ovat olemassa hiekan pohjalla, minkä vuoksi ne ovat epävakaita. Suurin osa meistä antaa egon ajaa elämäämme sen sijaan, että ohjata sisäinen timantti.

Ajattelin pitkään, että minun oli voitettava egoni päästäkseen hengellisiin ihanteisiin, joissa halusin toimia sisällä, ja tuomitsin itseni, kun en tuntenut täyttäväni normejani. Mutta egoni oli tuomitseva egoni, koska henkemme ei tuomitse.

Ego = erottaminen

Kun päästämme irti vääriä, henkemme tulee luonnollisesti tietoisuutemme eturintamaan. Henkemme on ikuinen ja sen perusta on kallio. Jos tunnemme koko ajan masennusta, ahdistusta tai pelkoa, se johtuu siitä, että näemme identiteettimme yksinomaan egopohjaisena, mikä on pelottava ja epävakaa paikka olla. Siinä tilassa uskomme, että kaikki on erillään meistä ja tunnemme itsemme yksin. Dalai-lama selvitti tämän hyvin:

”Liian paljon itsekeskeistä asennetta, näet, tuo, sinä näet, eristyksen. Tulos: yksinäisyys, pelko, viha. Äärimmäisen itsekeskeinen asenne on kärsimyksen lähde. ”

Kun uskomme, että jokin on erillään meistä, pelkäämme sitä ja yritämme hallita sitä, jotta voimme pysyä turvassa. Tämä pelaa yhdessä äärimmäisellä tavalla maailman ulkonäössä, joka on laskenut kaaokseen ja hulluuteen, koska se käsittää monia pelokkaita, ahneita ja vallan väärinkäyttäjiä.

Liiketoiminta on vain koko henkilöstönsä yksittäisten egojen kokoelma. Jos toimitusjohtaja on energinen pääjohtaja, jos toimitusjohtaja on erittäin egokeskeinen, liike heijastaa sitä myös, koska siellä on pelon ja eheyden kulttuuria. Se kerää ja kerää mahdollisimman paljon resursseja ja kohtelee työntekijöitä ja toimittajia aluksina. Jos toimitusjohtaja tai omistaja tulee enemmän yhtenäisyyden näkökulmasta, liike heijastaa tätä.

Ego-vaikutuksen vähentäminen

Meitä kaikkia pyydetään vähentämään egon vaikutusta, näkemään yksisydämisellä tavalla. Meitä pyydetään elämään avoimesta sydämestä, lisäämään ymmärrystämme, jotta voimme täyttää roolimme, joka meidän on tarkoitus olla auttaaksemme maailmaa. Teemme tämän anteeksiannolla, kun meille annetaan tilaisuus toisensa jälkeen harjoittaa tätä.

Meidän täytyy haluta, ja pyrkivät aktiivisesti vähentämään egon vaikutusta antamalla anteeksi, pyytämällä anteeksi, ottamalla vastuun, tunnustamalla, että emme ole oikeassa, haluamalla olla onnellisia oikean sijaan, vapauttamalla katkeruutta ja kaunaa, puhumatta, kun olemme vihaisia, eikä syyttämällä ja antamalla tunteet voittavat meidät. Tämä voi toisinaan olla vaikeaa, mutta meidän on kutsuttava tahtomme ja työntävä se läpi.

Vahva mieli on erittäin kiitosta länsimaisessa yhteiskunnassa ja oikein, mutta sen on oltava tasapainossa sydämen ja sisäisen ohjauksen kanssa. Tämä on harvinaista. Suurin osa ihmisistä tekee päätöksiä tajuttomasta paikasta, mikä tarkoittaa, että päätökset eivät useinkaan ole linjassa heidän sisäisen totuutensa kanssa ja ovat siten merkityksettömiä.

Suurin asia, jonka voimme ymmärtää, on, että emme ymmärrä mitään. Tämä avaa meidät saamaan korkeamman ohjauksen, koska toimimme nyt nöyryydestä. Nöyryys on egon vastakohta.

Älä pelkää, ettet tiedä. Meidän on ensin oltava halukkaita olemaan tietämättä, ennen kuin voimme saada opastusta. Sitten meillä on kaikki tarvitsemamme vastaukset, ja ne ovat sekä meidän kaikkien että korkeimpien etujen hyväksi, joihin päätöksemme vaikuttavat.

Kun toimimme yksinomaan egon linssin kautta, olemme itsekeskeisiä ja katsomme vain sitä, mitä voimme hankkia. Kun olemme keskittyneet korkeampaan itseemme, olemme itsekeskeisiä ja katsomme aina mitä voimme antaa. Helen Keller neuvoi meitä: "Kenelläkään ei ole oikeutta kuluttaa onnea tuottamatta sitä."

Emme yritä murskata egoa. Kuten kaikki, se on osa kokonaisuutta. Tavoitteenamme on vähentää sen vaikutusta ja kuulla sen ääni vain pienenä osana meistä eikä ainoana äänenä.

Kun olemme virtaustilassa, egon loogisesta mielestä tulee kuin vasara, joka otetaan tarvittaessa ylös ja laitetaan sitten alas. Päätökset tehdään korkeammasta paikasta meissä, ja sitten ajattelevan mielen avulla selvitetään päätöksen toteuttamiseen tarvittava logistiikka.

PÄÄASEMA

Ego toimii pelkästään pelosta ja sillä on oma aikataulu,
joka ei palvele korkeinta hyvää.

?

Millä tavoin voit paremmin rajoittaa egon vaikutusta
ja antaa henkesi tulla eturintamaan?


Tekijänoikeus 2020. Kaikki oikeudet pidätetään.
Julkaisija: One-Hearted Publishing.

Artikkelin lähde

Kirja pelosta: Turvallisuuden tunne haastavassa maailmassa
kirjoittanut Lawrence Doochin

Kirja pelosta: Turvallisuuden tunne haastavassa maailmassa, kirjoittanut Lawrence DoochinVaikka kaikki ympärillämme olisivat peloissaan, tämän ei tarvitse olla henkilökohtainen kokemuksemme. Meidän on tarkoitus elää ilossa, ei pelossa. Ottamalla meidät puiden latvamatkalle kvanttifysiikan, psykologian, filosofian, hengellisyyden ja muun läpi, Kirja pelosta antaa meille työkaluja ja tietoisuutta nähdäksesi mistä pelkomme tulee. Kun näemme, miten uskomusjärjestelmämme luotiin, kuinka ne rajoittavat meitä ja mihin olemme kiinnittyneet, se luo pelkoa, tulemme tuntemaan itsemme syvemmällä tasolla. Sitten voimme tehdä erilaisia ​​valintoja pelkojemme muuttamiseksi. Kunkin luvun lopussa on ehdotettu yksinkertainen harjoitus, joka voidaan suorittaa nopeasti, mutta joka siirtää lukijan välittömään korkeampaan tietoisuuteen kyseisen luvun aiheesta.

Jos haluat lisätietoja ja / tai tilata tämän kirjan, Klikkaa tästä.

kirjailijasta

Lawrence DoochinLawrence Doochin on kirjailija, yrittäjä ja omistautunut aviomies ja isä. Lapsuuden seksuaalisen hyväksikäytön ahdistelusta selviytynyt hän matkusti pitkän emotionaalisen ja hengellisen paranemisen matkan ja kehitti syvällisen käsityksen siitä, miten uskomuksemme luovat todellisuuden. Liikemaailmassa hän on työskennellyt yrityksissä tai ollut yhteydessä niihin pienistä startup-yrityksistä monikansallisiin yrityksiin. Hän on HUSO-ääniterapian perustaja, joka tarjoaa voimakkaita parantavia etuja yksilöille ja ammattilaisille ympäri maailmaa. Kaikessa Lawrence tekee, hän pyrkii palvelemaan korkeampaa hyvää. Hänen uusi kirja on Kirja pelosta: Turvallisuuden tunne haastavassa maailmassa. Lisätietoja: LawrenceDoochin.com.

Lisää tämän kirjoittajan kirjoja.
  
 

Lisää tämän tekijän artikkeleita

Saatat pitää myös

SAATAVAT KIELET

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

seuraa InnerSelfia

facebook-kuvaketwitter kuvakeyoutube kuvakeinstagram-kuvakepintrest-kuvakerss-kuvake

 Hanki uusimmat sähköpostitse

Viikkolehti Päivittäinen inspiraatio

Marie T. Russellin päivittäinen inspiraatio

INNERSELF-ÄÄNIT

Matkustaminen maailmojen välillä: Sulje silmäsi, jotta voit nähdä
Sulje silmäsi, jotta voit nähdä: Matkustaminen maailmojen välillä ja yhteyden muodostaminen
by Fabiana Fondevila
Ihmisen sivilisaation alusta lähtien melkein kaikki maapallon kansat ovat käyttäneet joitain…
Mihin auktoriteettimme lepää?
Siirtyminen autoritaarisesta "ulkoisesta" auktoriteetista henkiseen "sisäiseen" auktoriteettiin
by Pierre Pradervand
Tuhansien vuosien ajan, siitä lähtien kun ihmiskunta aloitti asutuksen kaupungeissa, me kehityimme jäykiksi,…
Uuden maailman syntymä, joka kamppailee syntymän kanssa
Uuden maailman syntymä, joka kamppailee syntymän kanssa
by Ervin Laszlo
Keskustelu ympäröivän maailman perustavanlaatuisesta muutoksesta on usein skeptistä. Muutos yhteiskunnassa,…
Voita taistelu päähäsi: näkökulma
Voita taistelu päähäsi: näkökulma
by Peter Ruppert
Me kaikki kokemme säännöllisesti positiivista ja negatiivista itsekeskustelua. Ymmärrätkö sen vai ...
Horoskoopin viikko: 19. – 25. Huhtikuuta 2021
Horoskoopin viikko: 19. – 25. Huhtikuuta 2021
by Pam Younghans
Tämä viikoittainen astrologinen päiväkirja perustuu planeettojen vaikutteisiin, ja se tarjoaa näkökulmia ja…
Jos olet saanut COVID-sopimuksen: parantuminen ja eteneminen
Jos olet saanut COVID-sopimuksen: parantuminen ja eteneminen
by Stacee L.Reicherzer PhD
Jos olet saanut COVIDin, sinulla ei ole vain terveysongelmia, jotka ovat saattaneet olla hengenvaarallisia,…
Herääminen maan unelmaan ja maailman rakastaminen
Herääminen maan unelmaan ja maailman rakastaminen
by Bill Plotkin, Ph.D.
Tärkein kysymys ei ole se, miten selviytyä biologisen monimuotoisuuden häviämisestä, ilmastohäiriöistä, ekologisesta…
4 tapaa rakentaa epäselvyyden suvaitsevaisuutesi ja globaali urasi
4 tapaa rakentaa epäselvyyden suvaitsevaisuutesi ja globaali urasi
by Paula Caligiuri, FT
Vaikka epäselvyystoleranssisi onkin pienempi, on olemassa todistettuja tapoja rakentaa tämä tärkeä…

LUE LUE

Onko Makuuhuoneesi pyhä?
Onko Makuuhuoneesi pyhä? Henkilökohtaisen suojelusi kunnioittaminen
by Jon Robertson
Makuuhuoneessa asuu rukouksemme ja unelmamme, yksinäisyytemme ja seksuaalisuutemme. Tässä sisäisessä pyhäkössä…
Kalojen ikä vesimiehen ikään
Siirtyminen Kalojen aikakaudesta Vesimiehen aikakauteen
by Ray Grasse
Oinas-ikä herätti ulkoisesti suunnatun egon, mutta naisellisempi Piscean…
Kolme tapaa musiikinopettajat voivat auttaa autismia sairastavia opiskelijoita kehittämään tunteitaan
Kolme tapaa musiikinopettajat voivat auttaa autismia sairastavia opiskelijoita kehittämään tunteitaan
by Dawn R.Mitchell White, Etelä-Floridan yliopisto
Monet autismista kärsivät lapset kamppailevat löytääkseen sanat ilmaisemaan tunteitaan. Mutta kun on kyse…
Defund poliisi? Sen sijaan lopeta myrkyllinen maskuliinisuus ja "soturikopit"
Defund poliisi? Sen sijaan lopeta myrkyllinen maskuliinisuus ja "soturikopit"
by Angela Workman-Stark, Athabascan yliopisto
George Floydin kuolemantapauksessa syytetty poliisi on parhaillaan oikeudenkäynnissä…
4 tapaa rakentaa epäselvyyden suvaitsevaisuutesi ja globaali urasi
4 tapaa rakentaa epäselvyyden suvaitsevaisuutesi ja globaali urasi
by Paula Caligiuri, FT
Vaikka epäselvyystoleranssisi onkin pienempi, on olemassa todistettuja tapoja rakentaa tämä tärkeä…
Perheväkivalta: Avunpyynnöt ovat lisääntyneet - mutta vastaukset eivät ole helpottuneet
Perheväkivalta: Avunpyynnöt ovat lisääntyneet - mutta vastaukset eivät ole helpottuneet
by Tara N.Richards ja Justin Nix, University of Nebraska Omaha
Asiantuntijat odottivat apua hakevien perheväkivallan uhrien lisääntyvän viime vuonna (2020). Uhrit…
Missä iässä ihmiset ovat yleensä onnellisimpia? Uusi tutkimus tarjoaa yllättäviä vihjeitä
Missä iässä ihmiset ovat yleensä onnellisimpia? Uusi tutkimus tarjoaa yllättäviä vihjeitä
by Clare Mehta, Emmanuel College
Jos voisit olla yksi ikä loppuelämäsi ajan, mikä se olisi? Haluatko olla yhdeksän…
Ilmastonmuutos uhkaa kahvia - mutta olemme löytäneet herkullisen villilajin, joka voi auttaa säästämään aamujuomaasi
Ilmastonmuutos uhkaa kahvia - mutta olemme löytäneet herkullisen villilajin, joka voi auttaa säästämään aamujuomaasi
by Aaron P Davis, Kuninkaallinen kasvitieteellinen puutarha, Kew
Maailma rakastaa kahvia. Tarkemmin sanottuna se rakastaa arabica-kahvia. Sen tuoreen tuoksun…

Uudet asenteet - uudet mahdollisuudet

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com
Copyright © 1985 - 2021 Sisäiset julkaisut. Kaikki oikeudet pidätetään.